site.btaПравната комисия в Народното събрание гласува на първо четене законови промени за арбитражите


Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание гласува на първо четене промени в Закона за международния търговски арбитраж, който да стане Закон за арбитража.
Предложенията са внесени от правителството. Сред тях е това страните по всеки имуществен спор да уговорят той да бъде разрешен от арбитражен съд, освен ако спорът е за вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение.
Арбитраж може да се осъществява от постоянна арбитражна институция със седалище у нас, вписана в Регистъра на арбитражите, учредена към юридическо лице, вписано в Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или в друг регистър.
За целта трябва да има правила за устройството и организацията на арбитражната дейност, както и тарифа за таксите и разноските, които се събират при осъществяване на дейността, и да се създаде списък на арбитражите.
Според предложенията арбитър може е всеки неосъждан за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията, с висше образование, най-малко осем години професионален стаж. Освен това лицето не трябва да е лишено от правото да упражнява определена професия или дейност, или да заема определена длъжност, не е в производство по несъстоятелност и не е осъждан за банкрут.
Исковата молба и приложените към нея доказателства, съобщението за насрочване на първото арбитражно да се връчват чрез препоръчана пратка, нотариус или частен съдебен изпълнител, предвиждат промените.
Основанията за нищожност на арбитражното решение са разширени - решението е нищожно и когато е постановено от арбитраж или от арбитър, които не са вписани по съответния ред в Регистъра на арбитражите.
Таксата за разглеждане на исковете за отмяна да стане един процент от материалния интерес, вместо досегашните четири, пише още в измененията.
Върховният касационен съд (ВКС) ще може да спира принудителното изпълнение на арбитражно решение. Това ще може да се случи и без предоставяне на обезпечение, но при убедителни доказателства, че искането за отмяна е основателно.
Друго предложение е съществуващите към датата на влизане в сила на закона споразумения за арбитраж по спор да бъдат прекратени, с изключение на случаите на международен арбитраж.
Това е първата мярка от пакет мерки за противодействие на имотната мафия, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев. Натъкнахме се на потресаващи злоупотреби, коментира Георгиев и заяви, че целта на държавата е да въведе порядък.
С действащия закон няма гаранция за правата на гражданите, смята министърът. Има над 600 арбитражни решения, има схеми за решаване на корпоративни войни, а окръжни съдилища отказват да издават изпълнителен лист, каза още Георгиев.
Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара каза, че в момента се въвеждат някои изисквания, които не са обосновани.
Тотка Калчева от ВКС посочи, че магистратите подкрепят текстовете и имат малки забележки по текстовете.
/БИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина