site.btaОБНОВЕНА Близки на загинали при катастрофи отново настояха за по-бърз съдебен процес и по-тежки наказания за осъдените


Близки на загинали при катастрофи отново поискаха по-бърз съдебен процес и по-тежки наказания за осъдените. След среща с и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов бащата на убития на пешеходна пътека Филип Арсов - Красимир, заяви, че той и останалите участвали в срещата са получили разбиране за проблемите, с които се сблъскват.
Ние не търсим отмъщение. Искаме да няма други като нас. Искаме да няма повече убити на пътя, каза Арсов.
По думите му по редица случаи прокуратурата и разследващите полицаи не работят качествено, а на места умишлено провалят разследвания и така се стига до минимални присъди.
Родители на деца, загинали при катастрофи, обявиха, че им предстои среща и с председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова и изразиха надежда да бъдат намерени работещи решения. Това няма да е последната ни среща с главния прокурор, защото по темата се изисква много работа. Получихме уверение, че може да се обръщаме към него, когато забележим системно несвършена работа, каза още Арсов.
От сдружение "Ангели на пътя" са коментирали със Сарафов възможна законова промяна, която да позволи използване на трафични данни при разследване на катастрофи.
Родители припомниха, че са имали и редица срещи в МВР, на които е коментирана възможността за повече лаборатории, които да се заемат с кръвните проби на шофьорите. А с главния прокурор днес отново е обсъждан проблемът с недостига на вещи лица.
По-късно от прокуратурата информираха, че Сарафов е запознал родителите с мерките за ускоряване работата на прокуратурата по делата, свързани с катастрофи. Борислав Сарафов подчерта, че разследванията на случаите за причинена смърт на пътя са били и остават сред основните приоритетите на прокуратурата, се посочва в съобщението.
В него се казва още, че Борислав Сарафов подчерта, че наред със системното и засилено обучение на разследващите органи трябва да се работи и за тяхната специализация, с цел осигуряването на нужния професионален и експертен капацитет. Друг ключов приоритет на държавата следва да бъде осигуряването на качествени, професионални и бързи експертизи по разследванията на пътни произшествия, включително установяване дали пътните настилки отговарят на съответните изисквания, както и актуализиране на законодателството с оглед налагането на по-строги наказания за извършителите на престъпления на пътя и засилване на превенцията.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина