site.btaДенталната грижа и значението на оралното здраве за качеството на живот на пациентите с хемофилия ще бъде тема на кръгла маса


Денталната грижа и значението на оралното здраве за качеството на живот на пациентите с хемофилия ще бъде тема на кръгла маса, организирана по повод Световния ден на хемофилията. Това съобщиха от Българската асоциация по хемофилия. Друга тема, която ще бъдат обсъдена, е „Профилактична терапия при пациентите с хемофилия - без ограничение на възрастта“.
Хемофилията е наследствено предавано генетично заболяване, което понижава способността на тялото да съсирва кръвта, и води до по-продължителни кръвоизливи при нараняване, синини и увеличен риск от вътрешни кръвоизливи в ставите и/или мозъка, уточняват от Българската асоциация по хемофилия. Оттам добавят, че засегнатите от по-леката форма на заболяването може да имат симптомите на болестта след инцидент или по време на операция. Кръвоизливите в ставите може да доведат до постоянно увреждане (напр. инвалидизиране при продължителни кръвоизливи в ставите на крайниците), докато мозъчните кръвоизливи могат да се изразят в продължителни във времето главоболия, загуби на съзнание и припадъци.
В съобщението се посочва още, че хемофилията е дефект в половите хромозоми. Вследствие на това съществуват два типа - хемофилия тип А (липсващ фактор VIII) и хемофилия тип Б (липсващ фактор IX). Болестта е рецесивна и именно заради това засяга предимно момчета - предава се от майка на син (жените са преносители на заболяването, докато при мъжете се проявяват симптомите). Лечението се състои във вливане на липсващия фактор на кръвосъсирване. Това може да се прави периодично в режим на профилактика или при нужда по време на кръвоизлив, в домашни условия или в болнично заведение. Лекарствата, съдържащи липсващите фактори на кръвосъсирване, се произвеждат на базата на човешка кръвна плазма или чрез рекомбинантни методи. Около 20% от хората развива антитела към съсирващите фактори, което прави лечението по-трудно, добавят от Българската асоциация по хемофилия.
За да насочат вниманието към проблемите на хората с хемофилия, в отговор на призива на световната федерация по хемофилия Light it Red, в кампанията се включиха и някои общини и институции и на 17 април в черво ще бъдат осветени НДК, мостът на Бургас, Пантеоът на възрожденците в Русе и други. На 26 април ще се проведат социални спортни събития на открито, включително велопоходи, в четири града – София, Варна, Пловдив и Бургас. Събитията ще бъдат съпроводени от кампания в медиите и социалните мрежи, с цел повишаване на информираността на обществото и стимулиране на съпричастността към проблемите на хората, страдащи от хемофилия, се посочва в прессъобщението.
През февруари с различни инициативи бе отбелязан Световният ден на редките болести. И тази година сгради и съоръжения бяха осветени в синьо, зелено, розово и лилаво – цветовете на редките болести.
/РН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина