site.btaНад 9300 лева събра поредният благотворителен базар за ремонт на най-стария храм в Ямбол


Рекордна сума от над 9300 лв. спрямо досегашните си издания събра поредната благотворителна акция за ремонт на най-стария православен храм в Ямбол – „Св. Троица“, съобщи за БТА Васко Стоянов от църковното настоятелство. Благотворителен базар се състоя за осма поредна година на Цветница в двора на църквата.
На призива за спасяване на църквата от разруха за пореден път откликнаха много хора – на различна възраст и с различно социално положение, всеки със своята лепта за храма. От името на църковното настоятелство изказваме своята най-искрена и дълбока благодарност, посочи Стоянов. „Тази църква е не просто молитвен дом, тя е изключително важна част от историята на Ямбол, която трябва да съхраним и предадем на следващите поколения, защото народ без памет за миналото си, няма бъдеще“, коментира още той.
Със средства от досегашните базари и дарения през 2024 г. бе извършен външен ремонт на над 140-годишната църква, която е паметник на културата. По предварителни разчети, са необходими обаче още около 150 хил. лева за вътрешен ремонт – на тавана и пода на храма, за подмяна на електроинсталацията. Кампанията продължва, като средства могат да се предоставят и по дарителската сметка на храма, допълниха от църковното настоятелство.
Отново с дарения, в момента се извършва реставрация на иконостаса в храма. Някои от иконите са на почти 160 години и датират от 1866 г. Обновяването им се прави от реставратора и иконограф Андрей Крясков, чието дело е и реставрираният иконостас в катедралния ямболски храм – „Св. Николай Чудотворец“.
Според историци църквата „Св. Троица“ в Ямбол датира от 17-и век. Първо е била вкопана в земята. След учредяването на Българската екзархия на мястото ѝ се издига нова църква през 1871 г. По време на Руско-турската война храмът е опожарен от изтеглящите се османски войски. Съграден е отново през 1884 г. Иконописите са дело на майстори от Тревненската школа.
Именно от църквата „Света Троица“ води началото си празника на град Ямбол – Свети Дух. В двора на храма през 1862 г. е погребан видният ямболски възрожденец – Ради Иванов Колесов, който е бил учител във взаимното училище в храма.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина