site.btaПоради липса на кворум преждевременно приключи извънредното заседание на Столичния общински съвет за отпадъците
Заради липса на кворум преждевременно приключи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) за дейността на предприятието за третиране на отпадъците в столицата.
В дневния ред на заседанието беше предвидено изслушване на кмета на Столична община Васил Терзиев, министъра на околната среда и водите Манол Генов, министъра на здравеопазването Силви Кирилов, директора на Столичната регионална здравна инспекция Данчо Пенчев, директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София, директора на СПТО Николай Савов, както и бившия директор на завода за отпадъци Фридрих Катцер.
На заседанието присъстваха само кметът на София Васил Терзиев и директорът на завода за третиране на отпадъци Николай Савов. Преди началото на заседанието от групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България" ("Спаси София") призоваха заседанието да се отложи, докато всички отговорни институции не присъстват на изслушването.
Трябваше да има пет институции, които имат отношение, виждаме само едната – кметът, зам.-кметът и директорът на завода, заяви общинският съветник Андрей Зографски. Той попита къде са другите институции, които, по думите му, всяват паника седмици наред, но нямат смелостта да дойдат и пред общинските съветници да резюмират къде обективно има проблеми. Зографски посочи, че три часа днес и 303 часа през последните седмици са се занимавали с Антон Хекимян, който, по думите му, е единственият представител на институциите, които са овладени от ГЕРБ.
Спасихме София от проблемите с боклука, но сега колегите от ГЕРБ, БСП и други се опитват отново да го създадат, като причините са две – икономическа и политическа. Това каза пред журналисти кметът на София Васил Терзиев преди началото на днешното извънредно заседание на Столичния общински съвет. Терзиев каза още, че е много впечатлен колко е нараснал броят на експертите в СОС за отпадъците. Докато това не е било дълги години тема, сега независимо с какво си се занимавал, са готови да спорят с цифри и с идея, че разбират повече от компетентните институции по темата, каза кметът. По думите му за 10 години заводът за отпадъци е проверяван четири пъти за малко повече от година, откакто ние сме администрация, вчера е била 15-ата проверка.
Столичното предприятие за третиране на отпадъци произвежда РДФ с необходимото качество, каза директорът Николай Савов на днешното извънредно заседание на Столичния общински съвет по темата да отпадъците на София. Смесеният битов отпадък на София е с 35% влажност, не е вярно, че е с 60% влажност, каза Савов. Той съобщи, че за 2021 г. заводът е реализирал едва 13 хил. тона РДФ, през 2022 г. - 15 800 тона РДФ, а до 10 април 2025 г. количеството е почти 30 хил. тона РДФ, който напълно отговаря на качеството. Савов уточни, че заводът не е конструиран да произвежда и да отделя рециклируеми материали, а да произвежда РДФ.
Не е вярно, че Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) не констатира нарушения в Столичното предприятие на третиране на отпадъци (СПТО), заяви общинският съветник от ГЕРБ/СДС Антон Хекимян пред журналисти. Хекимян поиска протоколите от проверките, за които кметът на София Васил Терзиев твърди, че няма констатирани абсолютно никакви нарушения, а това според общинския съветник категорично не е вярно, защото има наложени предписания от страна на РИОСВ.
Отпадъци незаконно се депонират във вече запълнените клетки на депо "Садината", което е кражба от държавния бюджет, защото когато зариваш незаконни отпадъци, за които дължиш 55 лева на тон, а не ги плащаш, вече е престъпление. Това заяви на брифинг общинският съветник Ваня Григорова от "БСП за България". Григорова каза, че при посещение в завода от БСП са намерили около 4000 тона РДФ (твърдо гориво от отпадъци - бел. ред.) и пластмаса, които никъде не са отбелязани, защото се намираха извън рамките на завода за третиране на отпадъци, което е незаконно.
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов след края на заседанието каза, че отговорните бягат от въпросите. Гълъбов обясни, че лично е бил на посещение в завода за отпадъци, където е видял бали пресован отпадък, а не РДФ. По думите му от балите от РДФ-гориво текат реки мътна вода. Гълъбов каза още, че четвърта клетка е пълна с чакал, но въпросът е на какво ниво е той.
Междувременно пред сграда на Столична община се проведоха два протеста. Единият беше на граждани, които се обявиха против събарянето на жилищните сгради, които обитават в ж.к. "Захарна фабрика". Те предупредиха, че в понеделник, когато се очаква събарянето на постройките, ще направят жива верига пред багерите, за да защитят своето право на съществуване. Другият протест е в защита на читалище в район "Слатина". Гражданите твърдят, че читалището не работи, но от настоятелството на читалището отчитат лъжливи документи, че то функционира.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина