site.btaИнтерактивната арт инсталация “Каквото исках да прошепна” дава възможност за свързване с личната сила


Искаме нашето пространство да бъде такова, в което влизаш навътре, за да почерпиш, за да се свържеш отново със своята сила, казаха от “НИШКА Колектив” за предстоящия си творчески проект “Каквото исках да прошепна”. Екипът е известен с въздействащите си проекти още от дебютната “Инсталация на забравата” и следващите “Къща” и “Полетът – портрети за слушане”. Сега Инна Павлова и Мира Владимирова-Йондър допълниха по повод “Каквото исках да прошепна”, че са търсили общите символи и начините, по които жените, откликнали на отворената покана, да разкажат за един от най-личните си моменти в живота и как виждат своята сила.
На първо четене, споделените истории са отправна точка за артистите, за да пресъздадат “магичното пространство на онзи вълшебен момент, в който, споделяйки, освобождаваме тъгата и отваряме място за новото и за радостта от живота. Посетителите на инсталацията ще имат възможността да преживеят в специално изградено за целта място своя миг на уединение със себе си”, казаха от “НИШКА Колектив”.
Не споменавай темата
Проектът е вдъхновен от ранния спонтанен аборт и е посветен на грижата за психичното и физическото здраве на жената след това, с акцент върху нуждата от споделяне и разчупване на стигмата около открития разговор по темата.
"Но тази история не е за загубата", казаха авторите. "Тя е за споделянето и за силата да продължиш напред", допълниха те.
Въпреки че едва ли има човек, който да не е засегнат по някакъв начин - лично или семейно, от преживяването, на което е посветена инсталацията “Каквото исках да прошепна” и въпреки доверието, което сме изградили във времето с Павлова и Йондър, назовахме изпитанието с името му чак след деветата минута в интервюто за БТА. Тогава дамите от екипа уточниха, че в първоначалната и както я определиха - доста деликатна фаза на инсталацията, са се присъединили 13 жени, “а ние се надявахме да са повече”, разказа Инна Павлова. Не е лесно да говориш за тези теми и според мен това малко е повлияло, допълни тя и уточни, че са се консултирали и със специалист: “Всяка една от срещите беше, освен с участието на нас двете и с терапевт, който се занимава с жени, преживели загуба”.
Признавам си, че думите “спонтанен аборт” малко крещят “аааа” в ушите, каза Мира Владимирова-Йондър и продължи: “Няма значение, че ние ще представим едно магическо пространство, което ще бъде приказно и всеки ще може да се усети като у дома си, със себе си и вътре да ти е спокойно, защото думите “спонтанен аборт” сякаш крещят срещу това и… Да, интересно е”, каза тя преди да издаде повече подробности, но допълни, че, със сигурност, от всичките им проекти досега този е донесъл най-много реакции от типа “Аааа, какво каза току що!?”, “Аааа, не знам дали съм окей!”, “Аааа, какво да направя?!?”
Някои хора чуваха най-вече думата „аборт“ и мислеха първоначално за по-широко дискутираната тема „планиран аборт“, питаха ни "вие подкрепяте ли аборта" и тогава, разбира се, обяснявахме, че не разглеждаме тази тема сега, говорим конкретно за спонтанен аборт, т.е. той не е по избор или решение на жената".
Според статистиката, допълниха от “НИШКА Колектив”, между 10% и 25% от всички установени бременности завършват със спонтанен аборт. От тях 80% се случват в първия триместър. От екипа смятат, че ранният спонтанен аборт, макар да е събитие, което съпътства живота на много жени в България, не е сред темите, за които открито се говори, липсва достатъчно и добре представена информация по въпроса. Поради това често жените нямат достъп до пълноценна подкрепа и разбиране, за да се погрижат за здравето си - физическо и психично.
Огън, следвай ме
Около шест месеца са необходими на “НИШКА Колектив”, за да подготвят този, засега - най-мащабен в общата им творческа история, проект. На базата на събраните 13 истории те създават концепция за интерактивна инсталация, където зрителите са поканени и да участват. В екипа обобщават личните символики и метафори на жените, след като задават въпроси на жените от типа: “Как си представяш, как би изобразила твоята вътрешна сила - това, което почувства, че те подкрепи да продължиш напред - вътре в теб, не външните фактори?”, “Какво научи от цялото преживяване?”, защото ние, допълниха от колектива, много вярваме, че всяко едно трудно преживяване всъщност носи в себе си много възможности и заради това е жизнеутвърждаващо.
Всъщност, стигнахме дотам да създадем в материя това пространство, което е вътре във всеки един от нас - на вътрешната лична сила, което, когато се свържем с него, ни дава мотивация и подкрепа да продължаваме напред в живота с ново познание от всяка ситуация, каза Инна Павлова. От “НИШКА Колектив” са открили, че всички разкази на жените се свързани и с четирите елемента - огън, земя, въздух и вода, “което също беше много интересно, защото показа, че нещата започват да се обединяват и сме на прав път", допълни Павлова. Ясно е, че в природата всичко е свързано, но е важно да можеш да видиш тези нишки и тази карта да ти говори, за да можеш да го предадеш нататък, каза тя. Резултатът, според нея, е доста универсален: “въпреки че адресирахме темата за спонтанния аборт, стигнахме до нещо много универсално, много човешко.”
Четирите стихии
Обединяващ елемент във всички истории се оказва необходимостта от споделяне и трудността да си позволиш да изживееш тъгата. При всички срещи с жените се е проявила нуждата от споделяне – повечето от тях не са се чувствали достатъчно подкрепени да говорят с други хора заради различни причини и/или притеснения да не натоварят другите и т.н., а и тематиката е табуизирана, казаха от екипа. Другото сходство в историите е, че жените не са си дали достатъчно време да изживеят болката и тъгата, уточниха от “НИШКА Колектив” - т.е. случва се това нещо с теб и буквално на третия ден ставаш и отиваш на работа, връщаш се към един нормален живот, но не съвсем готова, защото нещата не са същите, каквито са били преди три дни…
Освен инсталацията, екипът организира и дискусия със специалисти по темите за спонтанния аборт, грижата за психичното и физическото здраве на жените. Очаква се да участват психотерапевтът Детелина Стаменова, холистичният лекар, хомеопат и нутриционист д-р Весела Балтова и акушер-гинекологът д-р Данаил Илиев. ️
Разговорите предстоят на 23 април, ден преди официалното откриване на инсталацията, с цел повече хора да бъдат насърчени да се поинтересуват как работят телата им, да обменят информация и подкрепа, защото “човек е много сам в това преживяване”, казаха артистите. Те отговориха, че вярват, че един ден ще се повиши и качеството на лекарската грижа.
Очаква се “НИШКА Колектив” да публикуват със свободен достъп на уебсайта си и наръчник за лична грижа и грижа за близки, които го преживяват.
“Борим се за тази информираност", заяви Мира Владимирова-Йондър - първо, човек да се поинтересува за себе си, за партньора си, да знае, че не е сам, че това се случва много често, не защото искаме да го омаловажим като “нещо, което просто се случва или зарежи, не го мисли толкова”, ами защото има множество начини да се погрижиш за себе си и е окей да се търси, да търсиш своя начин.
Ние още сме тук и продължаваме напред, допълни Инна Павлова - и как търсим този път напред - през трудностите, през тежките моменти - това е, което държим да бъде фокусът в работата ни по принцип и конкретно в този проект, каза тя.
По думите на Мира Владимирова-Йондър най-общото за самата инсталация е, че въпреки тази тематика, търсим в пространството някаква еманация на хубавото, на момента, в който ти се чувстваш прегърнат. Така бих го разказала аз този момент на утвърждаване, допълни тя. Според Павлова идеята е свързана точно с това - да съберем тези истории и така да ги разпространим, че да привлекат още хора и така да се разпространи знанието, че не само на теб ти се случват такива неща - тегави.
И на друг се случват, но, виж, успял е да ги преодолее, значи можеш и ти - и това да се разпространи в по-голям мащаб. То е свързано с това да укрепим връзката, уточни Инна Павлова.
“НИШКА Колектив” създават инсталации и изложби за преживяване, вдъхновени от различни житейски и социални теми. В началото на творческия си път през 2021 г. екипът се представи с интерактивната “Инсталация на забравата”. Всеки следващ проект привлича още съмишленици, които изследват силата на човешкия дух. Идеята зад проектите на НИШКА е да служат за вдъхновение, мотивация, трансформация на зрителя-участник. Биографиите на артистите в екипа, общите проекти с интерактивни разходки, както и повече информация за новия проект плюс бутон за дарения има на htpps://nishkacollective.com.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация “Зингер - Захариев”, Българския фонд за жените и Европейския съюз. “Каквото исках да прошепна” започва с дискусия, посветена на ранния спонтанен аборт, на 23 април. Откриването на инсталацията е на 24 април до 1 май включително в Pi Point на ул. “Цар Самуил“ 70 в София. Следва откриване и в Пловдив в края на май, и във Варна в края на юни.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина