site.btaБолница "Д-р Георги Странски“ в Плевен чества 160 години от създаването си


В Плевен Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Д-р Георги Странски" чества 160 години от създаването си. Тържеството се състоя в зала "Катя Попова", като сред гостите бе вицепрезидентът Илияна Йотова.
Болницата не е сграда, тя е нещо повече – това са душите и сърцата на стотици хора, които за тези 160 години са минали през коридорите, кабинетите, болничните стаи, за да се грижат за пациентите, за да работят за най-ценното – здравето на човека, каза вицепрезидентът.
Тя подчерта, че една от темите, която обединява обществото ни, е именно състоянието на българското здравеопазване. Ако не обещаваме добро ниво на здравеопазване за бъдещите поколения, за нас и за тези преди нас – нашите родители, няма как да развиваме друга политика, ако народът ни е болен, допълни Йотова. Относно финансирането на здравеопазването тя каза, че това е една много сложна система, която няма нужда от подаяния, а от уважение към статута на българския лекар, към българската медицинска сестра, към всички работещи в здравеопазването.
По повод годишнината, за високия професионализъм, отдаденост и грижа за пациентите, както и за значимия принос за развитието на българското здравеопазване вицепрезидентът Илияна Йотова връчи почетен плакет на изпълнителния директор на болницата доц. д-р Александър Вълков.
В своето приветствие по повод празника доц. д-р Вълков припомни важни факти около създаването на здравното заведение, чието начало се поставя през 1865 г. Днес, 160 години по-късно, УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ е една от водещите болници в страната, с над 900 легла, повече от 55 специализирани отделения и над 44 000 пациенти годишно, подчерта той.
Надявам се и занапред държавата да се обръща с повече уважение към университетските болници, защото те са моторът на здравеопазването, те са тези, които вземат отношение и лекуват най-тежките състояния, което е ежедневие, и могат да помогнат на всички, нуждаещи се от спешна дейност, подчерта доц. д-р Вълков.
За историята на болницата презентация представи историкът д-р Галин Димитров от Съюза на учените в България - клон Плевен.
Част от тържеството бе и връчването на почетни плакети на 54 лекари, медицински сестри, акушерки, лаборанти и рехабилитатори в категориите „За принос в развитието на болницата“, „Млад и обещаващ служител“ и „За изключителни заслуги в развитието на болницата“.
Сред гостите на празника бяха още областният управител Николай Абрашев, председателят на Общинския съвет в Плевен доц. д-р Иван Малкодански, кметът на община Плевен д-р Валентин Христов, член-кореспондентът проф. д-р Славчо Томов, председател на Общото събрание на Медицински университет в Плевен и директор на Научно-изследователския институт, бивши кметове, представители на различни здравни институции и организации.
За празничната атмосфера се погрижиха младите изпълнители от китарния ансамбъл към Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" с диригент Пламен Марков и хор "Звъника" с диригент Ваня Делийска.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина