site.btaКонцептуалните форми на конституционната криза обсъждат учени, изследователи и практици на международна конференция в Софийския университет


Концептуалните форми на конституционната криза обсъждат учени, изследователи и практици на международна научна конференция в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Международната научна конференция "Kонституционна поликриза и конституционализъм на извънредното положение" е организирана от научната група "Европейски ценности и социални предизвикателства" в рамките на проекта SUMMIT. Конференцията ще бъде в четири панела, изследващи различни аспекти на проблематиката: концептуалните форми на конституционната криза и извънредното положение; извънредно положение, идентичност, интерпретиране; криза и извънредно положение в многостепенните и консоциални конституционни порядки; популизъм, извънредно положение и криза. Гости на форума са учени, изследователи и практици от Европа, Израел, САЩ и Канада.
Живеем в конституционна криза, в множество кризи, които се наслагват една върху друга, не изчезват, а имат ефекта на снежната топка, каза при откриването на форума проф. Мартин Белов от Софийския университет. Започнахме с кризата на сигурността, множество миграционни кризи, пандемиите, а сега очакваме следващата вълна на каквото и да дойде. Бил Гейтс ни предупреди, че трябва да очакваме следващата пандемия, предупреди ни и за глобалното затопляне и за потенциалните цифрови кризи, които пристигат, изкуственият интелект чука на вратата, коментира проф. Белов.
В постоянно състояние на очакване сме на това, което идва след това, защото също така вярвам, че живеем в конституционен преход. Това са множество преходи, които се припокриват и които предизвикват общ ефект, претоварвайки нашите конституционни порядки. 2025 г. е една от тези чудодейни години, каза още проф. Белов.
Ръководителят на проекта проф. Мария Стойчева запозна чуждестранните гости с университета. Тя отбеляза, че сградата му е много по-голяма от тази на Народното събрание (историческата сграда – бел.ред.). Това не е просто случайно архитектурно решение. Нашата страна и народ много държи на образованието и хората в миналото са губили най-ценните си неща като златото, за да изпратят децата си да се образоват. В този смисъл нашият университет има много важна роля в това, което в тази страна наричаме преход. Всичко, което всъщност е подпомогнало процеса на преход от предишната към сегашната ситуация, се е случило в този университет, каза още проф. Стойчева.
/ВД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина