site.btaВицепрезидентът Илияна Йотова и президентът на Черна гора Яков Милатович откриха тържествено улица "Д-р Петър Ораховац" в Ловеч
Вицепрезидентът Илияна Йотова и президентът на Черна гора Яков Милатович откриха тържествено улица „Д-р Петър Ораховац” в Ловеч. Предложението за преименуването на улица „Велико Търново” в улица на д-р Петър Ораховац – лекар, общественик и политик с черногорски произход, беше на почетния консул на Черна гора у нас Петър Самаров, а решението бе взето единодушно от Общинския съвет на последното му заседание.
„Днешното събитие приемете като знак за истинска обич и признателност към д-р Петър Ораховац, която ние в България предаваме на поколенията, учим децата на ценностите, които имаха герои като него. Затова днес освен време на почит е и да си кажем: ние сме братски народи, подаваме си ръка в трудни моменти, имали сме обща съдба, ще имаме и общо развитие. Винаги може да разчитате на помощта на България по вашия път към Европа с всичко, от което имате нужда – и администрация, и помощ, и опит, а и нашето лоби и добра дума в европейските структури”, заяви в словото си вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя каза още, че за да има мир и стабилност, трябва да има респект към паметта, уважение и признателност към нашите предци.
По думите ѝ ни е нужно и още нещо – добросъседство. „Имаме общи герои, особено в края на 19-и век, когато националноосвободителните битки събират идеолозите и борците за свобода, великите личности. И ако искаме да бъдем горди от тяхната памет, трябва да продължаваме с добросъседството и приятелството, трябва да зачитаме суверенитета, трябва да зачитаме езика, трябва да зачитаме и онези общности, които по волята на същата тази история и балканска съдба живеят на територията на различни страни, но имат право на своето самоопределение, имат право на своята идентичност, на своя език и на своите права. И не само защото всички тези ценности ни свързват в общия ни път в Европа и общото ни членството в Европа един ден – пожелавам го искрено и на вас той да бъде час по-скоро, а защото така повелява общата ни история и общата ни памет”, заяви вицепрезидентът.
Йотова изказа предварителните си благодарности към президента Милатович за това, че в началото на май под нейния патронаж ще се проведат дни на културата в столицата Подгорица. Ще бъде открит и паметник на Иван Вазов – единственият поет, написал красива поема, посветена на Черна гора, посочи вицепрезидентът. Улица в старата столица ще носи неговото име. Това е пътят към разбирателството, към добрите отношения и към взаимната помощ, посочи Йотова.
За мен е огромна гордост и радост и с благодарност присъствам в Ловеч, за да чествам живота и наследството на един забележителен човек, който представлява връзката между Черна гора и България – неговите две родини, каза Яков Милатович. Той изрази радостта си, че е в Ловеч – един от най-старите и древни български градове, свидетел на делото и постиженията на д-р Петър Ораховац.
„Д-р Ораховац допринася не само за развитието на българското здравеопазване. Той има огромен принос за българското образование, медицина и ще остане в историята като един човеколюбец, уважаващ хората, допринесъл много за подобряване живота на всички хора в Ловеч. Той е истинският жив мост между културите и разбирателството между нашите два народа. Приносът му като председател на Народното събрание говори за неговата визия, която се основава на хуманността. Във време на световни предизвикателства той извежда на преден план в делото си идеята за единство, за човечност”, посочи в словото си Милатович.
Президентът на Черна гора заяви и гордостта си, че от 2019 г. Ловеч и Колашин са побратимени градове, които, по думите му, продължават традицията, поставена от д-р Ораховац за партньорство, културен обмен и сътрудничество в различни други области.
„Миналата година с радост открихме и наше почетно консулство в Ловеч. Днес честваме и нашите отношения – между Черна гора и България, като съюзници в НАТО и като верни спътници по пътя ни към ЕС. Особена благодарност изказвам за това, че имаме тесни и здрави връзки”, каза още Милатович.
Д-р Петър Ораховац е лекар и истински реформатор, поставя здраво начало в медицинската служба и в окръга, като строи ловешката първа клинична болница с психиатричен отдел, заяви кметът на Община Ловеч Страцимир Петков. По думите му с именуването на улицата увековечаваме паметта на този лекар, като заявяваме своята признателност към делото му, оставило дълбок отпечатък в историята на града и българското здравеопазване. Нека тази улица е отправна точка за развитието на партньорските отношения, укрепване на връзките и контактите между Ловеч и Черна гора, призова Петков.
„Наследството на д-р Петър Ораховац свързва нашите култури, ценности и история. Наш дълг е да съхраним и предадем напред респекта към значимите и достойни хора, които са оставили ярка следа в историята ни”, каза почетният консул на Черна гора у нас Петър Самаров. Според него преименуването на улица „в сърцето на Ловеч” е израз не само на уважение към миналото, но и на стремеж към едно общо бъдеще.
Д-р Петър Ораховац е роден на 30 януари 1857 г. в Орахово, Черна гора. Следва право в Русия. През 1875 г. прекъсва обучението си и се включва във въстанието в Босна и Херцеговина през 1875 - 1878 г. Участва в Сръбско-турската война (1876). След войната се завръща в Русия и завършва медицина в Москва.
Установява се в България през 1884 г. и работи като околийски лекар в Кула, Ловеч, Видин и като окръжен лекар в Ловеч и София.
По време на престоя си в Ловеч д-р Ораховац оставя значителен отпечатък върху медицинското обслужване в града. През 1892 г. той участва в основаването на местната болница, която по-късно е наречена на Стефан Стамболов. През 1894 г. заедно с д-р Стефан Ватев започва издаването на първото месечно научно медицинско списание в България - „Медицина“, чиято първа книжка излиза именно в Ловеч.
Д-р Петър Ораховац е сред създателите и ръководителите на Българския лекарски съюз. През 1909-1910 г. е избран за член и председател на Върховния медицински съвет. От 1895 г. ръководи първото училище за милосърдни сестри в България, а от 1900 г. е първият управител на болница „Червен кръст“ (предшественик на болница „Николай Пирогов“). По време на управлението му започва използването на първите линейки за бърза помощ.
Д-р Ораховац има значителен принос и в политическия живот на България. Той е депутат в три парламента, а през 1910 г. е избран за председател на Народното събрание. Също така е един от инициаторите за създаването на военноинвалидното движение в България и подпомага учредяването на първото дружество на „Военноинвалид“ в София през 1913 г.
Баща е на академик проф. д-р Димитър Ораховац, български лекар физиолог, професор, академик на Българската академия на науките, ректор на Софийския университет в периода 1945 – 1947 г.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text