site.btaКметът на Шумен определи със своя заповед за пожароопасен сезон времето от 1 април до 31 октомври


Кметът на Шумен проф. Христо Христов определи със своя заповед за пожароопасен сезон времето от 1 април до 31 октомври 2025 г. В нея са посочени мерки за предотвратяване на разпространението на пожари на територията на общината, като са добавени и задължения относно опазване на Резерват „Букака“ в Природен парк (ПП) „Шуменско плато“. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Според заповедта е забранено паленето на стърнища, слогове, крайпътни ивици, сухи треви и други растителни остатъци в земеделски земи и горския фонд. Не се позволява и паркирането на моторни превозни средства и струпването на горими материали на разстояние по-малко от 5 метра преди и след пожарните хидранти. От 1 април до 31 октомври се забранява още паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането в площи с посеви и на разстояние по-малко от 50 метра от тях, както и използването на огнестрелно оръжие и сигнални ракети в района на неожънатите масиви и фуражни площадки. На разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии също се забранява паленето на огън, като в горите и земите от горския фонд палене на огън следва да се извършва само на обезопасени и обозначени места, отбелязаха от общинския пресцентър.
Оттам уточниха, че задължение на всички юридически лица, поддържащи пътна и железопътна мрежа, газопроводи и електропроводи, преминаващи до житни масиви, е да почистват от сухи треви и горими отпадъци сервитутните ивици и канавки. Собствениците и ползвателите на земеделски земи трябва да осигурят денонощно наблюдение на посевите, а кметските наместници и главните специалисти по места – денонощно дежурство на телефонен пост в кметството.
Община Шумен до 10 април писмено ще уведоми собствениците и наемателите на хижи, вили, станции, заведения и обекти на територията на ПП „Шуменско плато“ да оборудват противопожарните си табла с най-необходимото за гасене на пожар. До 8 май кметовете и кооперациите ще трябва да изпратят в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен скици със засетите земеделски площи и нанесените на тях пътища за противопожарни нужди и места за водоизточници. До 10 май кметовете на населените места в района на Шумен ще трябва да запознаят срещу подпис и всички фермери, ръководители на земеделски кооперации, сдружения и селски пастири с правилата и нормите за пожарна безопасност, пише още в документа. Всички физически и юридически лица са длъжни да спазват с точност разпределените противопожарни правила и мерки, съобщиха още от общинския пресцентър.
Всеки човек, забелязал възникнал пожар, е длъжен да се обади на телефон 112, в най-близкото кметство, лесничейство или на дежурните телефони на Община Шумен с номера 0882 885 758, 054/857 677, 054/857 651. При нарушение на някоя от забраните, извършителят ще носи административно-наказателна отговорност по Закона за опазване на земеделските земи, Закона за защитените територии, Закона за горите и съотносимото законодателство, е посочено още в заповедта, допълниха от общинския пресцентър.
Със заповед на кмета на община Шумен проф. Христо Христов от юли м.г. бяха разпоредени редица мерки, във връзка с екстремно високите температури, усложнената поради това пожарна обстановка и зачестилите пожари в стърнища, сухи треви и храсти в областта
Шуменските огнеборци са работили по общо 1040 произшествия в областта от началото на 2024 г. до средата на септември м.г. Броят им е с 37 повече в сравнение със същия период на предходната година, съобщи за БТА началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен главен инспектор Красимир Колев ден преди професионалния празник на българските пожарникари - 14 септември. През периода са възникнали 114 пожара с материални и 459 без материални загуби, отбеляза тогава Колев и уточни, че през последните години в областта е отчетена тенденция за увеличаване на полските и горските пожари през лятото.
Общо 40 пожара, засегнали площ от 4885 декара, са регистрирани на територията на Североизточното държавно предприятие (СИДП) през 2024 година, съобщиха от неговия пресцентър през януари м.г. Пожарите през 2024 г. са по-малко от предходните две години. През 2023 г. те са били 54, а през 2022 г. – 70. Най-много запалвания в горите на СИДП са регистрирани през 2012 г. – 129, през 2007 г. – 167 и през 2001 г. – 141.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text