site.btaНищо страшно няма да се случи при влизането на България в еврозоната, каза финансовият експерт проф. Андрей Захариев
![Нищо страшно няма да се случи при влизането на България в еврозоната, каза финансовият експерт проф. Андрей Захариев](/upload/10669855/20250210_144504.jpg?l=1000)
![Нищо страшно няма да се случи при влизането на България в еврозоната, каза финансовият експерт проф. Андрей Захариев](/upload/10669855/20250210_144504.jpg?l=1000&original=)
Нищо страшно няма да се случи при влизането на България в еврозоната, каза финансовият експерт проф. д-р Андрей Захариев в Арбанаси. Преподавателят от Висшето училище по застраховане и финанси бе гост-лектор на семинар, организиран от Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България (НАПОС-РБ), чиито основни теми са свързани с финансовата децентрализация, изготвянето на общинските бюджети и подготовката за еврозоната.
Проф. Захариев говори за членството на България в еврозоната и влиянието върху икономическите оператори - държавата, общините и домакинствата. Той представи резултати от национално анкетно проучване сред председателите на Общински съвети в страната, което показва позитивно отношение на над 50 процента от гилдията към членството на страната ни в еврозоната. Членството в Шенген и очакванията за позитиви от него са с малко по-висок процент, най-вече по линия на туризма и повишаване на туристопотока във всички български общини.
За БТА проф. Захариев коментира, че проблемът, който ще възникне на ниво общини е най-вече в наличието на голям брой нормативни актове, в които има образуване на цени и такси в лева. Задължението е те да бъдат преизчислени в евро по фиксирания курс 1,95583, но това няма да се случи автоматично. Общините имат възможност в рамките на данъчните коридори по Закона за местните данъци и такси да прецизират точния размер, за да бъдат по-конкурентоспособни помежду си, обясни проф. Захариев.
Нашият Брутен вътрешен продукт вече достигна 200 млрд. лв. и вероятно ще има актуализация в числовите стойности, измерващи индикаторите за позитивна промяна в развитието на общините, защото това е и философията в Закона за регионалното развитие, смята финансовият експерт. Независимо от двете тежки години по време на пандемията, икономиката ни очевидно наваксва и се развива. С това за първи път достигнато ниво България наистина изпреварва някои свои съседи в темпа си на развитие и догонва други страни, които са ни изглеждали недостижими, каза проф. Захариев.
Истината за влизането ни в зоната е, че това е път, извървян от големи, от средни и от малки икономики, обясни професорът. В България вече веднъж е правено деноминиране на българския лев и знаем какво означава изтеглянето от обръщение на едни банкноти и замяната им с други. На практика сме свикнали да живеем в еврозоната, защото виждаме как цените на имотите в България традиционно се обявяват в евро. Това е валутата, която ценообразува може би най-ценното за българина - неговия дом, каза проф. Захариев.
България е в Евросъюза от 1 януари 2007 г. и в договора за присъединяване е включена перспективата да се присъединим към европейския валутен съюз, посочи професорът. Той сам по себе си има така наречената чакалня за еврозоната и страната ни вече мина тези две години на изчакване. Момента на конвергентния доклад, който се очаква да бъде подаден при изпълнение на известните Маастрихтски критерии ще покаже дали и доколко тези, към които искаме да се присъединим признават нашите показатели. Те очакват, че влизайки в този елитен отбор на икономики, територии и нации ние ще бъдем равни и ще допринесем за икономическата мощ и възход на еврозоната като глобален субект. С България и наред с водещата икономика на Германия и останалите страни членки еврото е втората световна най-силна резервна валута след щатския долар. Но за разлика от щатския долар еврозоната има някои обективни предимства, от които България ще печели и то не малко, смята проф. Захариев.
Очакваното политическото решение за приемане на еврото в България е това да стане от 1 януари 2026 г., но този процес е като изграждането на мост между две страни, обясни финансиовият експерт. От страна на България е видно, че към месец февруари тази година ще имаме изпълнение на всички критерии, включително и на този, свързан с инфлацията, но остава процент на неизвестност и външни шокови въздействия, които могат да породят известно съмнение. "Твърдя, че нищо страшно няма да се случи, даже напротив, то е като да се гарантира на всички отбори от футболното ни първенство участие в Шампионска лига", каза проф. Захариев.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text