site.btaПрограма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София се предвижда да бъде изпълнена на два етапа през годината
![Програма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София се предвижда да бъде изпълнена на два етапа през годината](/upload/10651423/20250207_111924.jpg?l=1000)
![Програма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София се предвижда да бъде изпълнена на два етапа през годината](/upload/10651423/20250207_111924.jpg?l=1000&original=)
Програма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София започва през тази година, обявиха на пресконференция в Столичната община д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на Столичния общински съвет (СОС) от ГЕРБ-СДС, д-р Антон Койчев, зам.-председател на комисията по здравеопазване към СОС, инициатори на инициативата, и директорът на Първа градска болница д-р Цветомир Димитров.
Програмата е на стойност до 250 хил. лв. и ще бъде финансирана от бюджета на Дирекция "Здравеопазване" на Столичната община.
67,4% от всички смъртни случаи са в резултат от сърдечносъдови заболявания, информира Тагарева. По думите й основни рискови фактори за тези заболявания са нездравословен начин на живот, генетична предразположеност и тютюнопушене.
Близо 6000 пациенти се очаква да бъдат обхванати от програмата, в която ще се включат 85 кардиолози със 115 апарата за електрокардиограми и 43 ехокардиографа в общо 26 общински лечебни заведения - 24 Диагностично-консултативни центрове и четири общински болници. Прегледите ще се провеждат по 4 часа на ден – 23 дни в годината като в едно болнично заведение могат да бъдат прегледани около 2130 пациенти.
Прегледите ще бъдат безплатни и ще бъдат извършвани на два етапа. Първият започва на Световния ден на борбата с хипертония - 17 май и ще продължи до 31 май. Вторият етап ще е с начална дата 29 септември – Световният ден на сърцето и ще завърши на 15 октомври.
Ваня Тагарева припомни, че за подписания меморандум на 29 септември 2024 г. по решение на СОС с дружеството на кардиолозите и Столичната община. Няма национален план, който да е свързан със сърдечно-съдовото здраве, изтъкна Тарагева и подчерта, че основни цели на програмата са ранна диагностика, превенция, навременно лечение, рехабилитация, намаляване на заболеваемостта и смъртността на сърдечно-съдовите заболявания.
По предложение на д-р Антон Койчев ще се създадат регистри на рисковите пациенти, за да се получи информация за здравния статус и равнището на риска.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text