site.btaОколо 170 безработни се срещнаха с работодатели по време на две трудови борси в Ямбол, организирани от Агенцията по заетостта
![Около 170 безработни се срещнаха с работодатели по време на две трудови борси в Ямбол, организирани от Агенцията по заетостта](/upload/10647022/20250206_100409.jpg?l=1000)
![Около 170 безработни се срещнаха с работодатели по време на две трудови борси в Ямбол, организирани от Агенцията по заетостта](/upload/10647022/20250206_100409.jpg?l=1000&original=)
Около 170 безработни се срещнаха с работодатели по време на двете трудови борси в Ямбол, организирани днес от Агенцията по заетостта, каза пред БТА Гроздан Грозев, директор на местната Дирекция „Бюро по труда“ (ДБТ). В сградата на Научно-техническите съюзи (НТС) в града се проведоха обща трудова борса и специализирана в сферата на строителството.
Още преди първата борса се извиха опашки от чакащи безработни, които се опитват да намерят работа. Сред тях е и 65-годишният Енчо Желязков. Остават му две години до пенсия, но от доста време не може да си намери постоянна работа, разказа той. „В морските курорти ходя, работя там градинар. Обаче е сезонна работа, после зимата е тежко. Миналата година бях и охрана – уж 933 лв. заплата, ама то само удръжки, и накрая вземаш 733 лева. Така как се живее?“, коментира пред БТА мъжът.
В общата трудова борса се включиха осем фирми, като сред тях и три от големите производствени предприятия в Ямбол. „Основно работата, с която се занимаваме, е тежка, затова търсим основно мъже, които са трудоспособни, без ТЕЛК, без заболявания. Заплащането е в зависимост от изработените бройки, средно 1300 – 1700 лева може да вземе един работник за месец“, коментира пред БТА представител на една от фирмите.
„В момента в региона се отчита пик на безработицата, който е нормален за всеки януари месец от годината. Целта ни е, когато пикът е най-голям, да правим и най-голямо събитие, за да можем по това време да се справим с ръста на безработицата. И в Ямбол, както и в останалите областни градове, се наблюдава тенденция на ръст на безработицата, което е провокирано и от безработицата в Европа. Ние се надяваме да се справим с инструментариума, който ни е дало Министерството на труда и социалната политика“, посочи директорът ДБТ – Ямбол Гроздан Грозев.
По думите му най-голям процент остават безработните с ниска квалификация. „Затова и Агенцията по заетостта предвижда много и различни курсове, с които те могат да бъдат квалифицирани, образовани и да се върнат на пазара на труда, от който са се отдръпнали, някои от тях – за съжаление, от много време. Хубавото е, че борсата съвпада и със стартирането на проекта „Започвам работа“, който започна вчера, както и с два други проекта, които ние подробно разяснихме пред безработните“, каза още Грозев.
„За съжаление, икономическата ситуация, не само в страната, а и в цяла Европа, върви към влошаване“, коментира Атанас Иванов, член на Управителния съвет на Индустриална стопанска асоциация – Ямбол. Според него трудовите борси са шанс фирмите със запазен обем на работа да намерят подходящи освободени кадри – и сред останалите без работа у нас, и сред завърнали се от чужбина.
До момента в Ямбол трудова борса се организира веднъж годишно, но амбицията е занапред да е на всеки три месеца, отбеляза директорът на местната Дирекция „Бюро по труда“ Гроздан Грозев.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text