site.btaЗадължения на граждани по потребителски договори да могат да събират само фирми от специален регистър, предвижда законопроект на "Изправи се.БГ"
Задължения на граждани по потребителски договори да могат да събират единствено дружества, регистрирани в специален регистър към Министерството на икономиката, предлага в Закон за обслужване, купуване и събиране на вземания по потребителски договори "Изправи се. БГ“, обяви председателят на гражданската платформа Мая Манолова пред журналисти. Контролът ще е от министъра на икономиката, Комисията за защита на потребителите и от Българската народна банка (БНБ) в случаите, когато става дума за изкупени кредити на банки и др. финансови институции.
През последните години тормозът над гражданите от колекторските фирми се засилва – заплашват, изнудват, разлепват заплашителни съобщения на публични места, обясни мотивите тя. По думите ѝ хората много често и не знаят какво е и кога е възникнало задължението. Това е така, защото няма законов регламент за колекторските фирми, подчерта Манолова.
Законопроектът предвижда при три нарушения на колекторска фирма в рамките на шест месеца тя да бъде заличавана от регистъра и да ѝ бъде наложена забрана да извършва дейност по събиране на задължения. Заложено е правилата да важат за фирми, изкупили задължения на граждани и действащи от свое име, така и за такива, които обслужват събирането на вземания към голям кредитор. Забранява се длъжниците да бъдат тормозени. Единствената възможност за събиране на дългове да бъде чрез писмени съобщения или телефонни обаждания в интервал не по-малък от два работни дни, без събота и неделя, посочи Мая Манолова.
Със законопроекта се задължава кредиторът да информира подробно и ясно длъжника, че ще прехвърли дълга му на колекторска фирма, като посочи основанието, какви плащания вече са направени и каква сума ще се събира. Забранява се да се начисляват от колекторите допълнителни такси, лихви и неустойки.
Предвидени са и сериозни санкции за нарушения, за тормоз на длъжници. За конкретния служител на фирмата започват от 1000 до 10 000 лв. за първо нарушение и се удвояват за следващо нарушение. А за колекторските фирми, които нарушават правилата, санкцията е 5% от оборота за предишната година, но не по-малко от 50 000 лв. за всеки отделен случай.
Депутатите от "БСП-Обединена левица“ Нина Димитрова и Габриел Вълков поеха ангажимент да внесат законопроекта в парламента в най-кратки срокове. Имаме задача да защитим занапред правата на гражданите, потърпевши от произвола на колекторските фирми, увери Димитрова.
Деспина Иванова от село Лозенец, Бургаска област, разказа, че ѝ е наложен запор на пенсията, за който не знае за какво е. В офиса на банката, към която е имала задължение, са обяснили, че дългът е даден на колекторска фирма, за което няма дори документ. Тогава започват да ѝ удържат от пенсията. Изчисленията са, че трябва да плащам до 2050 г., не знам кой ще е жив, каза жената.
Към този момент главницата, която Деспина дължи към колекторската фирма, е в размер на 135 000 лв., без да са включени допълнителните такси и разноски. Тя е изтеглила 300 000 лв., върнала е 350 000 лв. и ще трябва да плаща до 2050 г., обясни Мая Манолова.
Таня Асенова разказа, че има запорирана работна заплата заради стари задължения от 2013 г. към мобилен оператор. От 2013 г. тя не ползва услугите на този оператор, погасителната давност е три години, разясни Манолова. Сумата е 3454 лв.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text