site.btaПравната комисия прие на първо четене три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт във връзка с ВСС и главния прокурор
Комисията по конституционни и правни въпроси прие на първо четене три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт.
В законопроекта на „Възраждане“ е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).
Цвета Рангелова от „Възраждане“ заяви, че техният проект дава разрешение на проблеми, касаещи възможността на страни по висящи производства да могат да сезират инспектората за действия и бездействия на органи на съдебната власт.
Съдебната система е силно политизирана и това се вижда особено ярко в последните месеци и не без участието на определени съдебни органи, посочи тя.
Законопроектът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота.
Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората все още няма кандидати. За първата кандидат е Борислав Сарафов.
От „Има такъв народ“ предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган.
Служебният министър на правосъдието Мария Павлова изрази позиция, че съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша от следващата, защото се прави на парче и набързо. Разбирам, че трябва да се вземе политическо решение, защото трябва да се отговори на някои обществени очаквания, но не може с начини, които противоречат на законите, посочи тя.
Не е това начинът набързо и на парче да се правят нещата. Процедурата за главния прокурор не приключва на 16 януари, не бързайте толкова много, нищо няма да се разреши с това бързане. Премислете хубаво нещата, заяви още министърът. Павлова отбеляза, че в края на декември 2024 г. Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в съдебния закон.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text