site.btaВ координация България, Румъния и Украйна ще следят за евентуални опасности за черноморската околна среда и крайбрежието
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров проведе тази вечер видеоконферентен разговор с министъра на околната среда и горите на Румъния Мирча Фичет и министъра на защитата на околната среда и природните ресурси на Украйна Светлана Гринчук. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на сайта си.
Тримата министри обсъдиха ситуацията след аварията с руските танкери в близост до Керченския проток. Те се договориха да обменят информацията, която постъпва по случая в министерствата от научните организации и институциите във всяка страна. В координация трите страни ще следят за евентуални опасности за черноморската околна среда и крайбрежието.
Министър Петър Димитров е в постоянна връзка с колегите си от Румъния и Украйна, като ще ги информира за актуалните данни от научните анализи и прогнозите, които се правят в България от специализираните институти, добвят от МОСВ.
От министерството са се обърнали към проф. д-р Емил Станев за научен анализ на ситуацията след аварията с руските танкери в близост до Керченския проток и евентуални опасности за черноморската околна среда и конкретно за българския бряг. Анализът е достъпен тук.
МОСВ следи ситуацията в Черно море, предизвикана от петролния разлив край Керченския проток, посочиха от ведомството по-рано днес на сайта си. "Части от петролното замърсяване, които попаднат във вътрешността на Черно море, вероятно ще останат в циркулационни вихри. Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие", коментираха от МОСВ.
Руски петролен танкер с хиляди тонове петролни продукти пострада при силна буря в Керченския проток в неделя и причини разлив. Втори танкер също е в бедствено положение, след като е получил повреда, съобщиха руските власти, цитирани от Ройтерс. Най-малко един човек е загинал. Танкерът "Волгонефт 212" - 136-метров кораб с 15 души на борда - се е разцепил наполовина, като носът му е потънал, а вълните са залели палубата, показват кадри, публикувани от държавни медии. Плаващият под руски флаг съд, построен през 1969 г., е бил повреден и е заседнал на плитчина, съобщиха официални представители. По информация от руски медии, цитирана от Асошиейтед прес, приблизително 3700 тона нискокачествен мазут е изтекъл в Керченския проток. Двата кораба, „Волгонефт 239“ и „Волгонефт 212“, са превозвали около 9200 тона мазут.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text