site.btaОбщо девет участия са имали доброволните формирования в област Враца от началото на годината, каза началникът на РСПБЗН
От началото на 2024 година са регистрирани девет участия на доброволни формирования (ДФ) по ликвидиране на последствията от пожари, каза за БТА началникът на районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“(РСПБЗН) - Враца ст. инсп. Диляна Дамянова. По думите ѝ четири участия са регистрирали ДФ „Огоста“ към община Хайредин - едно самостоятелно и три съвместни с местната пожарна служба. Включили са се 21 доброволци.
ДФ „Балкан“ към община Оряхово са имали пет участия, от които четири самостоятелни и едно съвместно. Участвали са 11 доброволци, допълни Дамянова.
Най-новото доброволно формирование предстои да бъде регистрирано в област Враца, каза за БТА главен експерт „Отбранително-мобилизационна подготовка“ към община Бяла Слатина Красимир Караджов. Той добави, че 12 кандидати на възраст до 40 години са подали заявления за включване в доброволно формирование „Скът“. „Документите са изпратени за регистрация от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и очакваме в началото на следващата година да имаме регистрация и да направим обучение на състава, добави Караджов.
БТА припомня, че на територията на област Враца са регистрирани осем формирования с над 110 доброволци. След официализиране работата на отряда в Бяла Слатина, ще остане само една община, в която няма сформирано формирование – Криводол. Председателят на Общинския съвет в Криводол Валентин Кирилов каза за БТА, че са в процедура за набиране на доброволци, така че се очаква в началото на следващата година и там да има формирование. В сайта на общината е публикувана обява, според която се набират 20 доброволци.
Диляна Дамянова добави за БТА, че два от отрядите в областта са оборудвани с техника - ДФ „Искър“ към община Роман с транспортен автомобил УАЗ и доброволен спасителен отряд „Мизия“ към община Мизия с пожарен автомобил ЗИЛ. Организацията „Никола Симов – Куруту“ към Община Враца разполага с оборудване за гасене на горски и полски пожари – гръбни пръскачки, моторна помпа със струйници, шлангове, брадви, лопати, кирки, допълни Дамянова. По думите ѝ в отряда има регистрирани 20 доброволци. Тази година те са оборудвани с лични предпазни средства, защитно облекло и обувки. Не се е налагало участие в спасителни дейности, каза Дамянова.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text