site.btaОбщата стойност на Индекса на Местната система за почтеност за 2024 г. е 3,27, показва изследването на Асоциация „Прозрачност без граници“
Общата стойност на Индекса на Местната система за почтеност за цялата страна е 3,27 за 2024 г. Това обявиха от Асоциация „Прозрачност без граници“ при представянето на резултатите от изследването.
Индексът на Местната система за почтеност е годишно сравнително изследване на ключови институции и социални актьори, които изграждат системата на почтено управление на местно ниво. Класацията представя сравнителна картина на антикорупционния капацитет, роля и значение на общински съвет, кмет, общинска администрация, политически партии, органи на съдебна власт, полиция, бизнес, медии и гражданско общество в 27-те общини-областни центрове в България. Оценката се основава на скала от 1 - най-слабо, до 5 - най-добро представяне.
Въпреки трудностите, усещаме желанието за промяна за живот и за по-добро, което по естествен път се трансформира и в дейността на местните власти, а в много от общините виждаме, че те са и локомотивът на това движение, посочи Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“. Той отбеляза, че борбата с корупцията винаги е била в доброто управление.
Градовете Бургас и Русе са на първо място в класацията с индекс от 3,71 и 3,7 - две общини с много добър управленски капацитет, отбеляза Славов.
След тях се нареждат София, Пловдив, Монтана, Разград, Добрич, Благоевград, Велико Търново, Стара Загора, Видин, Перник, Търговище, Ямбол, Габрово, Кюстендил, Ловеч, Сливен, Враца, Хасково, Плевен, Смолян, Пазарджик, Варна, Шумен и накрая Силистра и Кърджали с индекс съответно 2,71 и 2,63.
Експертът от „Прозрачност без граници“ Ваня Нушева посочи, че са изследвани 177 показателя за всяка от общините. През 2015 г. седем общини се намираха в дъното на класацията със стойности под 3, докато сега те са две, отбеляза тя.
От местните институции с най-висок индекс е общинската администрация, която по думите на Ваня Нушева се оказва стълбът, който крепи местните институции – 3,89. Вторият стълб са кметовете с 3,82 в сравнение с 3,69 през 2023 г.
Общинските съвети са с общ индекс 3,25 повишен от 3, съдът е с 3,51 но отбелязва понижение в сравнение с минали години. Полицията също намалява своя индекс като сега той е 3,21.
По отношение на общинските съвети на първо място е Бургас, следван от Русе, Монтана, Благоевград. В дъното на класацията са Хасково, Ямбол и Силистра. Общата стойност на индекса е 3,25.
При кметовете тези на Търговище, Русе, София и Добрич са на челните места в индекса, а в края на класацията се нареждат градоначалниците на Смолян, Кърджали и Силистра. Общата стойност на индекса при кметовете е 3,82.
Оценката на общинската администрация показва средна стойност на индекса за страната от 3,89. В челото са местните администрации на Бургас, Русе и Монтана, а в края на класацията са Силистра и Кърджали.
Структурите на бизнеса повишават своя индекс като за т.г. е 2,78. При медиите той е 2,99 – налице е и феноменът „човек-медия“, който не съдейства за качеството на журналистическата дейност, включително извършването на разследвания. Гражданското общество е с индекс 3,03 – работещо в режим, при който дефицитът на финансови ресурси е компенсиран от способността да бъдат мобилизирани доброволци и експерти от местните общности, каза Ваня Нушева.
В края на събитието община Кюстендил получи награда за „Подкрепа за граждански инициативи и активна работа с гражданското общество“. Отличие за „Прозрачност при обсъждане на годишния бюджет и включване на предложения на граждански комитети“ бе присъдено на Столичната община. Наградата „Нов подход в организиране работата на общинската администрация и въвеждане на етични стандарти за ръководството на администрацията“ получи община Стара Загора. Призът за „Принос за поддържане на уеб базирани платформи, осигуряващи публичност на условията за бизнес и привличането на инвестиции“ бе връчено на община Бургас. Наградите за „Публични отчети за работата на структурите на общинската администрация“ и „Прилагане на стратегически подход при осъществяване на контролната дейност на общината върху общинските дружества“ бяха връчени съответно на община Монтана и община Благоевград.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text