site.btaОБНОВЕНА Съдът окончателно допусна издаване на европейска заповед за арест спрямо Стоян Мавродиев
Софийският апелативен съд потвърди разрешението на долната инстанция да се издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Искането спрямо бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие е от страна на прокуратурата и е във връзка с обвинението на Мавродиев по разследването за отпуснат кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие (ББР). По него са обвинени още Румен Гайтански и Иван Георгиев, представител на фирмата „Роудуей кънстракшън“, получила кредита.
Пред БТА адвокатът на Мавродиев заяви, че ще обжалва европейската заповед за арест, когато бъде издадена, също така посочи, че не знае къде се намира клиентът му.
Докато в предходното заседание в Софийския градски съд Мавродиев бе представляван от служебен защитник, сега той има упълномощен такъв - адвокат Любен Казанлиев.
От обясненията дадени от Румен Гайтански заключвам, че този човек прави частични самопризнания, като обвързва в тях имената на много хора, включително и това на Стоян Мавродиев, посочи адвокат Казанлиев по време на заседанието. Той отчете обаче, че споменаването на клиента му не е свързано с факти и обстоятелства, на които Гайтански лично е станал свидетел, а са му били казани неща от трето лице. Адвокатът твърди още, че по отношение на Мавродиев не са събрани абсолютно никакви доказателства, които да обосновават неговата съпричастност към престъпна дейност.
„Считам, че съдът е призван да извърши проверка дали производството по издаване на ЕЗА не се използва от прокуратурата за постигане на един неоправдан натиск срещу едно невинно лице, за което няма данни за извършване на престъпление“, каза Казанлиев.
Съдебният състав прие, че Мавродиев има опасност да се укрие или да извърши престъпление, както и че за нуждите на настоящото производство може да се направи обосновано предположение, че е съпричастен към престъплението, за което са му повдигнати обвинения. Само с подписа на Мавродиев е можело сумата да бъде преведена на фирмите, които са я усвоили, посочи още съдът и отбеляза редица свидетелски показания, относими към бившия директор на ББР.
Адвокат Любен Казанлиев посочи пред БТА, че е разговарял със Стоян Мавродиев и са взели решение да участват в процеса на всеки негов етап. Той заяви, че не знае къде се намира клиентът му и дали ще се върне в България.
"Мавродиев не е подписал, или поне аз не видях да е подписал договорите с тези фирми, не е участвал пряко в проучването им и в процеса на одобрението им за кредит и в крайна сметка кредитът е одобрен от външен за банката орган – Надзорният съвет, който е политически орган, е взел решение този кредит да бъде отпуснат", посочи адвокат Казанлиев. По думите му процедурно не е нужно Мавродиев да се подпише под крайното решение за отпускане на кредита и "на практика Надзорният съвет задължава изпълнителните директори да сключат договора за кредит".
На 22 август Мавродиев бе обявен за национално издирване с постановление на Комисията за противодействие на корупцията, съобщиха тогава за БТА от Софийската градска прокуратура.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text