site.btaДадените разрешения за наемане на непълнолетни лица от началото на годината са 16 355, съобщиха от инспекцията по труда
От началото на годината броят на дадените разрешения за наемане на непълнолетни лица е 16 355. Това съобщиха от пресцентъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). Оттам добавиха, че спрямо същия период на миналата година, разрешенията са били 14 415.
Кодексът на труда предвижда специална закрила за наетите непълнолетни. Те работят при облекчен режим, работното им време е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица. Въпреки намаленото работно време, те трябва да получават не по-малко от минималната работна заплата за страната. За непълнолетните работещи е забранено полагането на нощен и извънреден труд, се посочва в прессъобщението.
Наемането на непълнолетни работници и служители без разрешение от контролния орган се счита за престъпление съгласно българското законодателство, напомнят от ГИТ и добавят, че при установяване на такива случаи се уведомява Прокуратурата.
ИА ГИТ проведе национална кампания за повишаване осведомеността на младежите за техните трудови права и задължения, посочват от агенцията. През октомври 2024 г. инспекторите по труда посетиха 50 училища в цялата страна. Кампанията бе организирана по повод 117 години от създаването на ИА ГИТ, които институцията отбеляза на 3 ноември.
Лекциите имаха за цел да представят на младежите, като бъдещи участници на пазара на труда, основни разпоредби от трудовото законодателство, свързани с възникването и осъществяването на трудовите правоотношения, разрешителния режим за започване на работа на непълнолетни лица. Важен акцент в предоставената информация бе значението на правилата за безопасна работа като начин за гарантиране на живота и здравето на работниците и служителите. Разяснени бяха и функциите на Главната инспекция по труда като контролен орган и за какво гражданите могат да търсят консултация и съдействие.
През пролетта на 2024 г. инспекторите по труда изнесоха лекции в 40 училища в страната по същите теми.
С приемането на първия закон за закрила на труда, насочващ вниманието към защитата на женския и детския труд в индустриалните заведения, възниква идеята за създаване на орган, който да следи за неговото прилагане. Законът за Инспектората по труда, утвърден с Указ на княз Фердинанд от 1907 г., поставя началото на историята на институцията. Този закон съдържа само 15 члена, които представят и уреждат структурата, организацията и функциите на Инспектората по труда, информираха от ГИТ по-рано този месец.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text