site.btaВодноспасителната служба към Българския Червен кръст отбеляза 60 години от създаването си
Водноспасителната служба към Българския Червен кръст отбеляза 60 години от създаването си. На специална церемония бяха наградени доброволци, заслужили деятели и институции.
Председателят на БЧК акад. Христо Григоров отбеляза, че 60 години тази служба изпълнява своя дълг и е помогнала на хиляди хора да бъдат спасени. Той добави, че структурата извършва и обучителна дейност, като тези водни спасители получават международен сертификат и могат да помагат в целия свят.
Директорът на Водноспасителната служба Антон Налбантов съобщи, че между три и четири хиляди водни инцидента се предотвратяват годишно вследствие спасителни акции, най-често на плажове. „Смисълът на работата ни е да регистрираме все по-малко жертви“, каза той и отбеляза, че ако допреди 30 години броят на загиналите от удавяне деца годишно е бил между 30 и 40, от няколко години броят им е под 10, а през настоящата година случаите са пет. Общият брой на смъртните случаи годишно е под 100", допълни той.
„Резултатите, които постигаме благодарение на усилията на много хора и институциите, са такива, че не само не се срамуваме от тях, а се нареждаме на едно от най-добрите места в Европа по воден травматизъм“, каза Антон Налбантов.
Той обясни, че годишно се обучават между 800 и 1000 водни спасители, като отбеляза, че необходимият брой водни спасители за обезпечаване на Черноморието е между 1300 и 1400. За последните 10 години обучените водни спасители са над 8000.
Доц. Стоян Андонов, заместник- министър на младежта и спорта, председател на Националната комисия по водно спасяване, заяви, че със създаването си Водноспасителната служба продължава една традиция, която започва от началото на миналия век. Той припомни, че България е една от първите държави, която е имала нормативен акт, регламентиращ водното спасяване, като със създаването на службата започва и масово обучение на спасители.
Като основна причина за водни инциденти, доц. Андонов изведе неспазването на правилата, непознаване и подценяване на опасността, неумението да се излезе от опасна ситуация и неумението за оказване на помощ. Той отчете, че има дни, когато водните спасители по големите плажове издирват родителите на десетки деца.
На събитието присъстваха още заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов, както и представители на Министерство на здравеопазването и Министерство на туризма.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text