site.btaНоемврийският брой на ЛИК, посветен на кино-литературния фестивал „Синелибри“, бе представен в пресклубовете на БТА в страната и чужбина
Броят на списание ЛИК, който през месец ноември е посветен на 10-годишнината на кино-литературния фестивал „Синелибри“, беше представен днес в пресклубовете на Българската телеграфна агенция (БТА) в страната и чужбина. Изданието, което носи заглавието „Синелибри на 10“, проследява историята на форума от неговото първо издание през 2015 г. до юбилейното му провеждане тази есен.
В представянето на броя в зала „Максим“ на БТА в столицата се включиха генералният директор на агенцията Кирил Вълчев, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов и отговорният редактор на списанието Яница Христова. Онлайн в разговора участва създателката на „Синелибри“ Жаклин Вагенщайн. В дискусията за броя се включиха и отличеният с „Букър“ български писател Георги Господинов и кинокритикът проф. Божидар Манов.
„Представяме един фестивал, който казват, че няма аналог в света. Фестивал, който обединява две изкуства – киното и литературата“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той отбеляза, че хартиеният вариант на списанието се изпраща до над 300 културни институции в България, а електронното издание на ЛИК може да бъде четено свободно в интернет страницата на БТА.
По думите на главния редактор на изданието доц. Георги Лозанов благодарение на „Синелибри“ идват големи имена от литературата и киното, които доказват, че съвременната култура няма национални граници: „Живеем в един друг режим на диалог и взаимодействие и затова имаме възможността да разкажем как това става конкретно в един фестивал“.
„Синелибри“ не е артхаус фестивал, центриран върху себе си, а е фестивал, който се обръща към публиката и търси връзката с нея“, посочи създателят, директор и селекционер на кино-литературния форум Жаклин Вагенщайн. „Благодарение на вашите думи и внимание усещам как все повече „Синелибри“ се очертава на картата на света. Разбира се, това е било и наша цел, още от самото създаване на фестивала. Той действително е единственият по рода си“, каза още тя.
„Този фестивал прави очевидно онова, което някак си винаги е съществувало – тази връзка между кино и литература. Моята дисертация е върху киното и литературата през 30-те и 40-те години. Още тогава може да се види колко двете медии са задължени една на друга – как литературата влиза в киното, и как киното стъпва на литературата. Защото киното е най-младото изкуство. В началото е книгата и словото, и през тези кинематографични неща, които словото може да създаде, киното продължава нататък“, каза писателят Георги Господинов. В рамките на събитието той каза и че има покани към „Времеубежище“ от продуценти в чужбина, но все още се водят преговори.
„Синелибри“ може да се обновява, да се регенерира с всеки нов сезон, защото, слава Богу, световното кино непрекъснато посяга с изкушение към литературата - понякога, за да я увековечи, понякога, за да я съсипе“, коментира проф. Божидар Манов. „Когато преди около 30 години Рони Вагенщайн създаде издателство „Колибри“ в едно дюкянче на улица „Солунска“, това „Колибри“ искаше да има своето продължение. И ето, че доведе до „Синелибри“. Нямаше как да се случи иначе, защото във фундамента на киното е заложено онова, което е в стихията на разказваческото умение", обясни кинокритикът.
В представянето с видеовръзка се включиха и кореспондентите на БТА от Варна, Велико Търново, Габрово, Пловдив и Стара Загора с гостите в пресклубовете на техните градове.
Юлия Петкова, която отговаря за връзките с обществеността на фестивала във Варна, разказа за опита си с форума в морския град. Тя припомни, че първото издание на „Синелибри“ се провежда в София, Варна и Пловдив. Във Варна прожекциите на фестивала са във Фестивалния комплекс, което според нея е естествено за заглавия от европейското, артхаус и независимо кино. Случвало се е по-мащабни продукции да се показват и в други салони, но това е по-скоро изключение. Според Петкова публиката в града е по-предпазлива към всяка нова инициатива и това се е усещало в началото, но скептицизмът се стопява през 2019 г. с пълна до краен предел зала на филма „Книжарницата“ на Изабел Койшет.
„Двете изкуства – литературата и киното ни дават много добър начин да се поставим в обувките на другия, да съпреживеем и разберем другите гледни точки“, каза журналистът Георги Бъчваров в пресклуба на БТА във Велико Търново. Според него фестивал като „Синелибри“ запълва тази нарастваща необходимост в нашето общество. „Това е много важно, защото филмите от фестивала ни помагат да запазим човешкото в себе си, да погледнем на отсрещния човек с разбирането, че той също има стремежи, желания и мечти“, каза Бъчваров. „Важно е, защото все по-често дните ни започват или свършват с информации за агресия и поредна човешка болка“, допълни той.
Киноведът Цветомир Цанков се включи в събитието от Габрово. „Радвам се, че фестивалът продължи и в кризисните години на КОВИД-19 и въобще в Габрово аз мисля, че „Синелибри“ ще продължи и занапред. Щастлив съм, че „Синелибри“ го има и ще бъде напред във времето“, коментира той.
„Кино-литературният фестивал „Синелибри“ е много важна част от културният пейзаж в Пловдив“, каза писателят и кинокритик Мартин Касабов при включването си от Националния пресклуб на БТА в града. Той е част от фестивала на местно ниво още от първата година на „Синелибри“ и помага с рекламата на събитията и филмите в града под тепетата. Там фестивалът винаги се провежда в Лъки - Дом на киното и е с подкрепата и съдействието на Община Пловдив, отдел „Култура“.
„Кино-литературният фестивал „Синелибри“ e вече е традиционен в културния календар на Стара Загора и се радва на посетителски интерес, а Градът на поетите е изключително подходящ домакин за подобно събитие“, каза Цветана Иванова, експерт „Връзки с обществеността“ в отдел „Срещи и събития“ на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, която е организатор на фестивала съвместно с Община Стара Загора. Тя разказа още, че фестивалът се организира в нейния град за шести път, като библиотеката е домакин от самото начало. За разлика от останалите градове, в които се представя, в Стара Загора прожекциите в рамките на „Синелибри“ са със свободен вход за жителите и гостите на града.
В представянето на броя на ЛИК се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната:
Както и от чужбина:
Анкара
Босилеград
Букурещ
Одеса
Скопие
Тараклия
Списание ЛИК вече е със свободен достъп и може да бъде изтеглено в електронен формат от интернет страницата на БТА. Броят, посветен на кино-литературния фестивал, можете да откриете на следния линк - https://www.bta.bg/bg/lik-magazine.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text