site.btaДецата от най-ранна възраст имат ясно усещане за добро и лошо, за несправедливост, каза проф. Ан Скелтън
Децата от най-ранна възраст имат много ясно усещане за добро и за лошо, за несправедливост, тоест по някакъв начин те имат разбиране за права, каза за БТА председателят на Комитета на ООН по правата на детето проф. Ан Скелтън след публична лекция на тема „Правата на децата за един устойчив свят“, проведена в Софийския университет.
Проф. Скелтън е международен експерт по правата на детето, професор по право в Лайденския университет, Нидерландия и университета в Претория, ЮАР.
По думите ѝ възрастните са тези, които трябва да показват как да се спазват правата на всички, включително и на децата.
Според проф. Скелтън в момента посоката, в която се развиват тези права, не е толкова оптимистична, защото децата са изключително повлияни от войни, климатични промени и има едно отдръпване от разбирането за това колко са важни правата на човека и правата на децата.
Децата са много отговорни за настоящето и бъдещето. Един от примерите за това е свързан с околната среда. Децата искат да има един по-добър свят за всички нас. Това пак показва, че децата имат право на протест, на участие, на изява и всъщност показва развитието на тяхната гражданска позиция и превръщането им в отговорни граждани, смята проф. Скелтън.
Конкретният повод за днешната лекция беше 35-годишнината от приемането на конвенцията на ООН за правата на детето, България я е ратифицирала от 1991 г., каза за БТА Елена Атанасова – програмен директор „Мониторинг правата на детето“ към УНИЦЕФ.
Проф. Ан Скелтън представи по какъв начин трябва да се разбират правата на децата в различния контекст. И въпросите на младите хора, на студентите, бяха много интересни, защото те питаха като бъдещи специалисти, които ще работят с деца, като бъдещи учители как трябва да прилагат, да разбират и да обясняват правата на децата, посочи тя.
Конвенцията за правата на детето, въпреки че е приета преди 35 години, е актуална и днес, каза за БТА доц. Велина Тодорова – член на Комитета за правата на детето към ООН и преподавател от Пловдивския университет. По думите ѝ сред съвременните фактори, които нарушават драстично правата на децата са двете войни, които имаме наблизо, бедността, климатичните промени, разрушаването на природата. В съвременната обстановка се наблюдава регресия в човешките права, в правата на детето, каза още доц. Тодорова. Според нея държавите трябва да държат сметка за тези права, когато вземат решения. Особено важно за България сега е да започне да работи по препоръките, които Комитетът за правата на детето отправи през януари тази година към страната, посочи доц. Тодорова и припомни, че България се яви през януари пред Комитета, за да представи как изпълнява конвенцията.
Благодарение на поканата на „УНИЦЕФ- България“ ние бяхме се домакини на днешното събитие - среща дискусия между проф. Ан Скелтън и студенти от Софийския университет от специалностите „Педагогика“, „Социални дейности“, „Право“, „Журналистика“, „Социална педагогика“, каза за БТА преподавателката от Педагогическия факултет на Софийския университет доц. Росица Симеонова. Целта беше, имайки предвид експертизата на проф. Скелтън, която е международно признат експерт по правата на децата, тя да сподели своя опит в една такава дискусия със студенти, които се подготвят да работят с деца, посочи доц. Симеонова.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text