site.btaТемата за миграцията и правото на убежище бе обсъдена на конференция на групата „Европа на суверенните нации“ в София
Темата за миграцията и правото на убежище бе обсъдена във втория ден от конференцията на групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент, която се провежда в столичен хотел. На събитието присъстваха евродепутати, както и представители на „Възраждане“. Конференцията ще продължи и утре.
По темата в първия панел от форума днес говореха адвокат проф. Улрих Фосгерау от Германия и проф. Михаел Гайстлингер от Австрия. Те коментираха някои от принципите на правото за даване на убежище.
Според проф. Улрих Фосгерау, юрист, преподавател по конституционно и европейско право, миграционната криза е на такъв етап, че се изисква затваряне на границите и налагане на правилото за първата държава. Решението в момента е пълно затваряне на границите на Германия и силен контрол на външните граници, отбеляза той. Правното положение в Германия до момента е много ясно – искащите убежище, които са стигнали по суша до държавата, без значение откъде идват, трябва да бъде върнат още на границата, смята юристът.
По думите му това правно решение не противоречи на европейското право, където важи правото за оставане на търсещия убежище в първата държава, в която е влязъл. Той обясни, че тенденцията е отговорността на първата държава да се прехвърля върху тази държава, в която искащият убежище подава молбата си.
Експертът каза, че терминът за търсещия убежище е привнесен чуждестранен термин. Той посочи, че в по-предишни години в германската конституция право на убежище не се е отнасяло за широк кръг приети мигранти, а само за граждани на бившите тоталитарни държави като послание от западните държави за подкрепа на политически преследвани лица. По думите му в Германия се осъзнава проблемът с нелегалната миграция.
Проф. Михаел Гайстлингер, професор по Международно и сравнително и право, посочи, че въпросът с миграцията и осигуряването на убежище е много важен. Законната миграция на територията на Европейския съюз е много малка част, смята проф. Гайстлингер. Той посочи, че всичко останало е продукт на неуспешна политика по отношение на правото на убежище.
Проф. Гайстлингер представи предложение за сключване на споразумения с работници от държави, които не са членове на ЕС. Той каза, че в тези споразумения може да се опише колко работници от кои държави и с какъв профил са възможни. Също така в споразуменията може да има максимален срок на продължителност на престой на служителя. Европейските институции трябва да направят анализ и кои са предпочитаните държави, от които може да се изпратят работници.
Тези споразумения за набиране на служители трябва да спазват правата на човека, категоричен бе проф. Гайстлингер. Според него при един такъв договор трябва да се запише може ли да се изключи правото да се предоставят социални услуги, както и че лицето може да бъде принудително върнато обратно в страната си, ако не изпълнява законите на държавата, в която се намира.
Всички тези отклонения трябва да бъдат включени в промяна на европейското законодателство по отношение на миграцията и правото на убежище, каза проф. Гайстлингер.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text