site.btaМинистерството на здравеопазването ще продължи да инвестира в иновации, каза министър Галя Кондева
Министерството на здравеопазването ще продължи да инвестира в иновации, каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в поздравлението си към участниците в XI-та годишна конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“.
През тази година Министерството на здравеопазването насочи значителни инвестиции през капиталови разходи за модернизация и роботизирана медицина, каза още министър Кондева и посочи купуването на интелигентни ендоскопски модули, захранвани от изкуствен интелект за университетските болници „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и „Канев“ в Русе. Отпуснахме средства и за закупуване на високотехнологичен скенер за 2D и 3D образи за Клиниката по неврохирургия в болница „Пирогов“, както и за роботизираната хирургическа система с четири ръце от последно поколение за Клиниката по урология на Александровска болница, посочи още министър Кондева. В болница „Св. Георги“ в Пловдив е финансирано оборудване на роботизирана операционна зала. Инвестициите са в размер на над 16 млн. лв.
Въвеждането на иновации ще се превърне в устойчив модел за усъвършенстване на превенцията, подобряването на ранната диагностика и успехите в лечението на редица заболявания, каза още тя.
Иновациите следват добрите практики, но за да се случат и двете неща, трябва да се реши кардинален и много тежък проблем – кадровият дефицит, каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов . По думите му трябва да се подходи с много агресивни политики в това отношение. Всички ние можем да бъдем пациенти и настояваме за това качество, но нямаме ли нужния човешки ресурс, много трудно ще се получи. Лекарският съюз договори един процент от бюджета за болниците, предвиден в НЗОК, да бъде насочен в иновациите, припомни той.
През годините някои от предложенията ни са приети и са залегнали като проекти за нормативни промени, други си остават като предизборно обещано намерение, каза председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Според него, за да има резултат, трябва да има план за действие, с конкретна оценка на въздействието, който е разработен от съсловията. Каквото и да бъде прието, трябва да бъде с фокус пациентът, да е съгласувано със здравните специалисти и зад него да не надничат икономически интереси, каза още той.
За да има добри практики и иновации, при тази здравна каса ще е много трудно, защото това не е здравна каса, а държавен бюджетен разпределител, каза д-р Николай Болтаджиев, член на Надзорния съвет на НЗОК. По думите му е необходимо да има конкуренция на финансирането, за да има наистина добри практики и иновации.
Поставянето на пациента в центъра на здравната система не би трябвало да ни звучи като идеалистична цел, защото това е неговото място, каза Силвия Величкова, представител на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК. През тази година решението на Конституционния съд, с което бяха отменени лимитите на болниците, е нещо много важно, добави Величкова. Лимитите бяха отменени не заради болниците, а защото Конституционният съд каза, че този механизъм на заплащане нарушава правата на пациентите. Сега се поставя нуждата от изграждане на нов начин на заплащане и на контрол и би трябвало в неговия център наистина да бъдат интересите на пациентите, а не само на администрацията, допълни тя.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text