site.btaБесарабските българи посрещат Рождество Христово
Вече повече от два века бесарабските българи посрещат Рождество на 6 януари, като се опитват да съхраняват традициите от прародината си, въпреки промените в света около тях, разказват жителите от град Тараклия. За тях Коледа е не само религиозен празник, но и семеен момент, когато всички се събират в бащиния дом. На 6 януари, вечерта на „Малката Коледа“ (Бъдни вечер), трапезата е изпълнена с ястия, приготвени с любов и грижа – варено жито за добра реколта, пълнени чушки с ориз или фасул, сарми и мед, които символизират сладостта на живота. Всички тези ястия носят със себе си и послания за здраве, дълголетие и щастие.
Особено внимание се обръща на обредния хляб – божичник или боговица, който се разчупва от най-възрастния на масата и се посвещава на Богородица или на дома. Обичаите, свързани с храната и семейството, предават вярата и надеждите на поколения българи.
Родената през 1932 година Мария Кайряк, която вече не е сред нас, разказа преди няколко години за БТА за вярванията, които се предавали от предците ѝ, като например поверията за сънуването на бъдещия съпруг. Тя споделяше, че в миналото не се прибирала масата, за да може Богородица да влезе в дома и всеки пътник да се радва на топло посрещане и гостоприемство. Това е и част от духа на празника в Тараклия – традицията на „звездарите“ и коледарите, които обикалят домовете и разнасят радостта за Рождество.
Въпреки съвременния свят, традицията за обикалянето на коледарите не е изгубена. В Тараклия младите хора, вдъхновени от по-старите поколения, възраждат обредите и ги предават на бъдещите поколения. Читалищата и училищата играят важна роля в съхранението на тези традиции, като организират възстановки и представления, които разказват за сърцето на българската култура. Така, както основателят на Театъра на бесарабските българи „Смешен Петък“ Иван Боримечков разказа, коледарите пеят песни за стопанина и неговото богатство, но и за здравето и благоденствието на цялото семейство.
Днес, чрез коледарските дружини, тези обичаи не само се съхраняват, но и се разпространяват сред по-младото поколение, което с всяка година все повече разбира важността на тези празници и свързаните с тях ценности.
В Молдова и двете дати – 25 декември и 7 януари са официални празници и официални почивни дни. Но повечето хора в район Тараклия, където населението е предимно българско, ще посрещат Рождество Христово по стар стил, на 6 януари.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text