site.btaБългария се присъединява към Хартата за нулеви отпадъци
Министерският съвет прие решение за присъединяване на България към Хартата за нулеви отпадъци по линия на сътрудничеството на държавата с Европейската космическа агенция (ЕКА), съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Нарастващата глобализация и диверсификация на космическите дейности и същественото нарастване на обема на сателити, изведени в орбита, води до сериозни заплахи за безопасността и устойчивостта, като се увеличава рискът от сблъсък или образуване на „космически отпадъци". По този начин се застрашава безопасността на космическите дейности и независимия достъп на ЕС до космоса.
Хартата е необвързваща визия за смекчаване и отстраняване на космическите отпадъци до 2030 г., която вече е подкрепена от близо 100 основни участници в космическия сектор в Европа и извън нея, което е сигнал за силната европейска водеща роля за бъдеще с нулеви космически отпадъци.
Чрез подписването на Хартата за нулеви отпадъци България ще подкрепи европейската инициатива за безопасна и устойчива космическа среда, като от една страна ще отправи добро послание към създаващата се космическа индустрия, а от друга страна ще стане по-видима за ЕКА.
Включването на България към инициативата на ЕКА ще спомогне за развитието на космическата индустрия в страната, както и ще допринесе за повишаване на международния й имидж в сферата на космическите технологии.
България вече увеличава и своите годишни вноски в ЕКА, като последно е достигнато нивото от 2 млн. лева, заяви вчера Георги Ангелов, служебен заместник-министър на иновациите и растежа. Той каза, че когато се достигне вноската от 5 млн. лв., тогава България ще премине в следващата графа на асоцииран член в агенцията. Това е третото от общо четири нива, последно от които е пълноправното членство, уточни още Ангелов.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text