site.btaУченици с увреден слух ще преминат подготовка за безопасно движение по пътищата, детска лична защита и здраве, етика и право
За пръв път Детско полицейско управление отваря врати в специално училище за деца с увреден слух, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Общо 12 доброволци – ученици от трети и пети клас в Специалното училище за ученици с увреден слух „Проф. д-р Дечо Дечев“, ще се включат в Националната програма „Детско полицейско управление“, уточняват от вътрешното министерство. През двете години обучение, с помощта на специалист по жестов език, децата ще преминат подготовка по всички модули, включени в програмата - безопасно движение по пътищата, детска лична защита и здраве, етика и право. В занятията от модула „Социални умения“, предвиден за втората година от курса, ще се включат и психолози от Института по психология на МВР.
В прессъобщението се посочва, че за откриването на обучението, състояло се в деня на патронния празник на училището, за децата е била организирана среща с верните четириноги служители на МВР - конете от конния ескадрон и полицейските кучета. Малките доброволци са се качили в патрулен автомобил и на полицейски мотор. Международната полицейска асоциация - секция България е зарадвала децата със значки, шапки, светлоотразителни жилетки и суичъри с логото на превантивната програма.
Начало на първото Детско полицейско управление в специалното училище за ученици с увреден слух даде заместник-директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ старши комисар Емил Пармаков, посочиха от МВР. Пармаков е припомнил, че програмата е насочена към превенция в ранна възраст, а идеята, която стои зад реализирането ѝ, е децата, забавлявайки се, да усвоят различни, интересни и полезни знания, които да им помогнат в трудни ситуации, да се справят с предизвикателства вкъщи, в училище, на улицата, да знаят своите права и отговорности, да се научат да работят в екип, да проявяват уважение и толерантност към различните.
Програмата „Детско полицейско управление” е част от редица съвместни инициативи на МВР, Министерството на образованието, Министерството на здравеопазването, Българския Червен кръст, Българския туристически съюз и неправителствени организации. Основната цел е ранната превенция на подрастващите и създаване на навици за безопасно поведение и вземане на адекватни решения в определени ситуации. Темите за обучение са подготвени съобразно възрастовите особености на децата.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text