site.btaСпортен клуб УШУ-Монтана спечели 18 медала от турнир по кунгфу в Сърбия в конкуренцията на състезатели от девет страни

Призьорите от клуба по китайски бойни изкуства от Монтана, Снимка: клуб УШУ-Монтана

Спортен клуб УШУ-Монтана спечели 18 медала от международен турнир по кунгфу в град Нови Бечей в Сърбия, съобщи ръководителят на клуба Асен Асенов.

В състезанието по китайски бойни изкуства са участвали състезатели от девет страни – Босна и Херцеговина, България, Египет, Италия, Ливан, босненската Република Сръбска, Сърбия, Украйна и Унгария.

Треньорът на клуба Асен Асенов е спечелил три златни медала в трите форми на Винг Чун, в който се състезава. Калин Борисов (16 г.) е станал шампион в дисциплините  Сю Ним Тао и Чам Кю, а в дисциплината Бю Джи е останал трети. С три сребърни медала е Кристиян Димов (24 г.). Със златен и сребърен медал в своите категории са Даниел Цветков (13 г.) и Руби Никълсън (14 г.).

Зорница Иванова (12 г.) е първа в Чам Кю и втора в Сю Ним Тао. Мартин Първанов  (15 г.) е спечелил сребърен и бронзов медал. Най-малкият участник от отбора на клуба по УШУ от Монтана Веселин Торньов (9 г.) се завръща от турнира в Сърбия със сребърен медал.

Откритият турнир в Нови Бечей е организиран от Сръбския съюз по кунгфу – ушу. Състезателите от клуба по ушу в Монтана участват за пръв път в международен турнир извън страната. Те са републикански шампиони на България по китайски бойни изкуства за 2023 и 2024 година. Участието им турнира става благодарение на подкрепата на Община Монтана, уточни Асен Асенов.

Преди месец треньорът на клуба по ушу от Монтана Асен Асенов участва в първото световно първенство по Винг Чун, провело се в легендарния Манастир Южен Шаолин в Китай и в мегаполиса Фуджоу. Там Асенов е спечелил златен медал в дисциплината Бю Джи и сребърен в дисциплината Ниен Шоу, както и трето място в комплексното класиране. На световното първенство са се състезавали около 170 майстори по китайското бойно изкуство Вин Чун, подбрани сред повече от 1000 участници от 30 държави.