site.btaОБНОВЕНА Съдът изслушва свидетели за катастрофата в София, при която загина 15-годишният Филип Арсов
Със свидетелски изслушвания започна днес делото в Софийски градски съд за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов. Подсъдим е Петър Тодоров.
Чух удар, нямаше спирачен път. След това колата ускори, а малко след това спря. Обадихме се на спешния телефон 112, разказа един от свидетелите - Емил Вълчев. Той си спомни, че на мястото на катастрофата са пристигнали линейки и полиция. Междувременно Вълчев също отишъл до пешеходната пътека, за да се притече на помощ.
Друг свидетел - Йоан Белев си спомни, че се разхождал в района и чул удара. След това видял какво се е случило и също подал сигнал на тел. 112. Мъжът разказа, че е работел наблизо и се прибирал. По думите му улицата, на която станал инцидентът, била осветена. Белев беше категоричен, че автомобилът ускорил скоростта си преди инцидента. Мъжът останал с впечатление, че блъснатото момче не е помръдвало.
В близкото заведение бил и друг свидетел - Александър Цветков. "Чух автомобил, който идва с висока скорост. Веднага след това стана ударът. На пешеходната пътека било момчето. Детето почти беше пресякло пешеходната пътека. Всичко стана много бързо. От удара тялото на детето изхвърча на около 5 метра", каза той.
Катастрофата стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека в столицата. Според разследващите водачът Петър Тодоров е нарушил правилата за движение, като е шофирал с 88 км/ч при разрешена скорост от 30 км/ч и на пешеходна пътека на ул. "Гурко" не е пропуснал пресичащото момче. Според обвинението водачът е управлявал автомобила с 2,1 промила алкохол в кръвта.
Преди заседанието на съда пред Съдебната палата се бяха събрали близки на загинали при катастрофи. Те съобщиха, че на 25 септември в София е насрочен пореден протест, свързан с безопасността на пътя.
В поканата до медиите, организаторите от Асоциация за квалификация на автомобилистите в България съобщават, че демонстрацията ще е в подкрепа на предлаганите промени, които гарантират електронен контрол върху обучението и изпитите на новите водачи. Текстовете от закона касаят въвеждането на GPS-контрол на учебните автомобили и дигиталния дневник по теория. Целта е да бъде постигнато в пъти по-добро качество на обучението и да се гарантира по-висока теоретична и практическа подготовка на новите водачи, посочват организаторите.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text