site.btaОБНОВЕНА Развитието на страната ни не е възможно без образование на световно ниво и модерна българска наука, заяви Рая Назарян пред академичната общност на УНСС
Развитието на страната ни не е възможно без образование на световно ниво и модерна и качествена българска наука, каза при откриване на новата академична учебна година в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) председателят на Народното събрание (НС) Рая Назарян. Самата тя е възпитаник на учебното заведение.
Затова, по думите й, срещата днес с преподавателите и студентите, е изключително вълнуваща. За мен това е гордост и чест, защото за повече от 100 години съществуване университетът доказа, че предоставя модерно и качествено образование, което гарантира успешна професионална реализация на своите студенти, посочи председателят на НС.
Моята практика показва, че наученото тук, в юридическия факултет, ми е дало толкова солидни знания и основа, че те са ми полезни всеки ден в моята професионална реализация, каза Назарян. Тя отбеляза, че е част от едно семейство, дало на Българя видни учени, икономисти, юристи.
Днес на вас се пада голямата отговорност да пазите академичния дух на университета, обърна се председателят на НС към преподаватели и студенти.
Рая Назарян благодари на преподавателите за ерудицията им, за научните успехи, за това, че са много изискващи, но и щедро даващи. За това, че бяхте най-добрите приятели, но и тези, които най-много ни притеснявахте на моменти, добави тя.
На студентите и най-вече на първокурсниците пожела да се възползват в максимална степен от знанията и уменията на преподавателите. Пътят е дълъг, но си струва, и ключът за бъдещето е у вас, подчерта председателят на парламента. Учете, не пестете усилия, поставяйте си високи цели, дори да излизате от зоната си на комфорта - това е пътят да вървите напред, завърши Назарян.
Тя записа своето послание в Златната книга на УНСС – „На моята Алма матер с благодарност за пътя, по който гордо вървим, и с пожелания изворът на знанието да не пресъхва и да вдъхновява безспир своите възпитаници. Познанието е път с начало и без край. Стремежът ни към него е сила, а силата – успех“.
Подуправителят на БНБ Петър Чобанов, който участва в церемонията по откриването на новата академична година, който е възпитаник и преподавател в УНСС, каза, че университетът се променя и по думите му върви уверено към бъдещето с няколко крачки напред в определени области и пред администрация и частен сектор като пример за това е дигитализацията на процесите във висшето училище.
Това, което е важно в съвременния свят е мрежата, която изграждаме помежду си като преподаватели, голямата и непрекъснато развиваща се мрежа на студентите, ръководството на университета със своята визия за развитие и мрежата, която изграждаме в международен план с други университети, посочи Чобанов. Той отбеляза, че характерно за университета е, че повечето негови преподаватели имат своята дейност и в практиката и добави, че това е много полезно, тъй като те дават всичко от себе си студентите да усвоят теоретичните модели и концепции за развитието на икономиката, финансите, юридическите науки и другите направления и дисциплини, които се преподават в университета, но силата им е, че могат да дадат и конкретни примери от практиката къде са полезни тези модели и как студентите да ги използват и осъзнаят през призмата на това, което се случва.
Петър Чобанов отбеляза важността за преподавателите от общуването със студентите и наученото от тях. Той даде пример за полезността на това, което е усвоил като общуване с неговите студенти и работата му като депутат в парламента по отношение на общуване, в умения да защитава своите тези и в усилията му да допринася за публичния интерес страната да върви напред. Да се надяваме, че с целия капацитет, който изграждаме, ще успеем по някакъв начин да повлияем и на процесите в парламента и в някои от следващите парламенти, надяваме се още в следващия да имаме вече редовно правителство, което да съумее да очертае пътя на държавата занапред, както тук ръководството на университета и преподавателите очертават този път за УНСС да се движим напред, направи паралел Чобанов. Той пожела успешна учебна година, в която „да успеем по отношение на най-важното - общуването със студентите, да ги научим и те нас да продължават да ни учат да се развиваме и самите ние“.
Ректорът на университета проф. Димитър Димитров изтъкна в приветствието си на церемонията, че УНСС съчетава богата традиция с модерност и иновативност. Той каза, че университетът предоставя качествено образование и отбеляза, че има най-високата акредитационната оценка от всички български университети - 9.80 от максимално 10. Университетът има модерна учебна база, нови корпуси, напълно реновирана библиотека, удобни споделени пространства, шест дигитални класни стаи, две дигитални лаборатории с виртуална реалност, компютъризирани учебни зали, както и собствени общежития за близо 5000 студенти, които се реновират, за да могат всички студенти да живеят в много добри условия, изтъкна Димитров.
Димитър Димитров каза още, че университетът има отлични преподаватели и предоставя отлични възможности за професионална реализация в България и чужбина. Той посочи, че няколко години поред професионалната реализация на студентите от университета на пазара на труда е 98 процента. Посочи още, че студентите на университета са добре приети от бизнеса и бизнесът търси студентите на УНСС.
Ректорът отбеляза, че 12 министър- председатели на страната са завършили университета, четирима министри в сегашното служебно правителство и изпълнителният директор на МВФ Кристалина Георгиева също са възпитаници на УНСС.
Димитров посочи още, че тази година от УНСС отчитат рекорден брой първокурсници и им благодари за направения избор, както и на колегите си от университета, активно участвали в кандидат-студентската кампания. Ректорът на УНСС пожела на студентите и докторантите успешна учебна година и да се възползват от цялото разнообразие от възможности, които университетът им предлага като съвместните програми с чуждестранни университети и други български университети и установените добри контакти с бизнеса и държавните институции.
Сред присъствалите на церемонията беше и Симон Осей-Менса, министър за района Ашанти в правителството на Гана, който е завършил УНСС, специалност „Финанси и кредит“ пред 1991 г. На български език той каза, че в университета е положил основите на своя професионален път, които и до днес улесняват работата му и е създал безценни приятелства, на които продължава да се радва и до днес. Той отбеляза високото качество на образованието, професионалните умения и възможностите, които е получил в УНСС. Пожела успешна учебна година на преподавателите и студентите, пълна с нови предизвикателства в науката и образованието на младото поколение, на което се крепи бъдещето на всички ни.
След церемонията по откриването на учебната година в УНСС бяха поднесени венци на паметника на проф. Стефан Бобчев - основател и първи ректор на днешния УНСС.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text