site.btaОбластният управител проф. Христина Янчева свика среща заради безводието в Пловдивско
Областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева свика среща, по време на която бяха обсъдени актуалните проблеми с безводието в областта, съобщиха от Областната администрация. На срещата присъстваха всички отговорни институции на регионално ниво.
„Целта е да обсъдим ситуацията в момента и да предложим мерки за ограничаване на последствията от климатичните изменения на територията на област Пловдив“, обясни проф. Янчева. По думите й промените в климата през последните години водят до недостиг на питейна вода за бита, за земеделието и за индустрията. Свидетели сме на тежки пожари заради сериозното засушаване и екстремно високите температури, а в същото време и на интензивни валежи, водещи до сериозни наводнения. За изхранване на населението е необходимо да се гарантира интензивното развитие на селското ни стопанство и производство на хранителни продукти, което е невъзможно, без да се възстановят поливните системи, допълни още проф. Янчева.
По последни данни на областната администрация загубите заради остарялата водопроводна мрежа са приблизително 60 процента, а шест на сто от населените места в областта са с режим на водата.
В срещата участваха директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов, управителят на „ВиК“ ЕООД-Пловдив инж. Антон Гълъбов, управителят на „Напоителни системи“ ЕАД, клон „Марица“ инж. Костадин Чолаков и директорът на дирекция „Превантивна дейност“ в РИОСВ-Пловдив Димитър Димитров, заместник областният управител инж. Атанас Ташков, главният секретар Евелина Апостолова и главният експерт инж. Митко Стойчев.
По време на срещата участниците се обединиха около четири основни предложения. Първото е свързано със синхронизиране на подзаконовите актове със Закона за водите, които да отговарят на промените в климата и обществените потребности. Също така е необходимо държавата да инвестира спешно средства във възстановяване на инфраструктурата на водоснабдителните и мелиоративните системи. Трябва да се облекчи и процедурата за ползване на водата за поливни нужди, а четвъртото предложение е за спазване на месечните графици за използване на вода от комплексните язовири.
По данни на управителя на „ВиК“ ЕООД - Пловдив инж. Гълъбов към настоящия момент на воден режим са 14 от общо 218 населени места в областта. Само в едно село няма водопроводна система и това е Поройна, където дружеството е изградило довеждащи системи, а община Първомай предстои да изготви проект и да изгради водопроводна и канализационна мрежа.
Необходими са сериозни инвестиции от страна на държавата за обновяване на 60-годишната ВиК мрежа, коментира още инж. Гълъбов. Според него на национално ниво трябва да бъде решен и въпросът с проекта за водоснабдяването на Пловдив от яз. „Въча“. По думите му Стратегията за развитие на ВиК сектора е изтекла през 2023 г. и е необходимо да се осъвремени и да се изготви Национална програма, която да превърне водата в национална кауза.
Проф. Янчева съобщи, че срещите ѝ по темата продължават като следващата ще бъде с ръководството на „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text