site.btaХристиян Илиев завърши на 30-о място на Европейското първенство по ускорен шахмат за младежи в Прага

Християн Илиев. Снимка: Кореспондент на БТА в Шумен Антоний Димов/архив

Християн Илиев, състезател на Спортния клуб по шахмат "Шумен", завърши на 30-о място на Европейското първенство по ускорен шахмат за младежи, което се проведе в Прага. В изиграните девет кръга той спечели с 4,5 точки, става известно от информация в сайта chess-results.com. Победител е Алекс Сахакян от Армения със 7,5 точки. 64 състезатели участваха в турнира до 18 години.

Вторият шуменски шахматист на Европейското първенство, Еге Есмер, завърши 67- и в турнира за юноши до 14 години. Той завоюва три точки в изиграните девет кръга. При момичетата до 18 години Петя Караиванова от България завърши на шесто място в крайното класиране, с шест точки в актива си.

Турнирът се игра в девет кръга по швейцарската система. Партиите по ускорен шахмат бяха на контрола 15 минути плюс 10 секунди на ход. В понеделник и вторник ще се проведе Европейско първенство по блиц за младежи, сочи програмата на спортния форум.

Припомняме, че след изиграване на първите пет кръга от турнира по рапид Християн Илиев заемаше осмо място във временното класиране на Европейското първенство по ускорен шахмат за младежи. В интервю за БТА през юли Илиев коментира, че му предстои тази година да участва и на Световно първенство по шахмат за младежи.