site.btaЗа традиционния събор в шуменския квартал „Дивдядово“ е подготвена богата музикална и развлекателна програма
Шуменският квартал „Дивдядово“ ще отбележи на 2 август с богата музикална и развлекателна програма своя празник на площад „Проф. Тончо Жечев“, известен преди като хорището. Традиционният събор в квартала, преди село, съществува от времето на Възраждането и се провежда винаги на тази дата, независимо кой ден от седмицата се пада. Това съобщиха за БТА председателят на Народно читалище „Асен Златаров-1872“ в шуменския квартал Венцислава Борисова и главният специалист на „Дивдядово“ Добромир Герчев.
„Винаги на празника се изявяват самодейците на Народно читалище „Асен Златаров“, но не само. Гордеем се, че в квартала работим заедно – детска градина, училище и читалище. Затова ще се включат и Детска градина „Чучулига“, и Детски танцов състав „Венче“ към читалището, както и много деца с музикални наклонности, които живеят в населеното място, включително и ученици от Начално училище „Илия Блъсков“ и Средно училище „Сава Доброплодни“ в Шумен. Това ще бъде първата част на програмата, един музикален блок. След това програмата ще продължи с народна музика, изпълнена от оркестър", каза Венцислава Борисова.
Това ще е по-съществената част от програмата. За втора поредна година акордеонистът Петър Ралчев също ще се представи със свои изпълнения на събора. Ще свири и сборен оркестър, съставен от музиканти от водещи български оркестри, уточни Добромир Герчев. По думите му отново ще има атракциони за децата на празника на шуменския квартал, който набира все по-голяма популярност и през последните години на него присъстват много хора от различни краища на България.
Според предварителното обявена програма, на традиционния събор „На вечерник в Дивдядово“ свои изпълнения ще представят Детският танцов състав „Венче“, състави от Детска градина „Чучулига“, Начално училище „Илия Р. Блъсков“, музикантите Райко Севов (клавир и акордеон), Илко Михайлов – Гагарин (саксофон), Петър Ралчев (акордеон), Христо Вълев (кларинет и гайда), Антон Кръстанов (клавир) и певицата Владислава Христозова.
„Има данни традиционният събор в Дивдядово да се провежда от времето на Възраждането. Това е една стара традиция, която не е прекъсвана през годините и дългоочакван момент за всички в населеното място, като събор не е организиран само по време на ковид пандемията. Празниците в квартала започват още от 20 юли - Илинден, защото църквата ни е именувана на „Св. Илия“, а кулминацията на празничните дни е 2 август, датата на която от незапомнени времена се провежда събор на хорището. Това е мястото, където едно време са се виели кръшни хора по време на празници, а сега там е площад „Проф. Тончо Жечев“, кръстен на родения в Дивдядово български писател, хуманитарист и литературен критик“, отбеляза Венцислава Борисова.
Традициите на квартала, свързани и с песенното, и с танцовото изкуство, се съхраняват и поддържат от Народно читалище „Асен Златаров-1872“. Годината на създаването му подсказва, че е институция от времето на Възраждането. „Групата ни за автентичен фолклор и коледарската ни група е на 50 години, танцовият ни състав е на почти 60 години. Част от тези състави също ще намерят място в този празник, а именно децата от Детски танцов състав „Венче“, които са продължители на танцовото дело. Те изпълняват характерни танци за региона. Ще се включат и деца, които пеят песни също свързани с региона. Нашето самочувствие като институция се изразява в това, че ние съумяваме да продължим тези традиции и да ги препредаваме на младите хора“, каза още Борисова.
„Читалището поддържа богат културен календар и въпреки, че селището ни е квартал на Шумен има собствен ритъм на живот и собствена празнична система. В лицето на нашите състави се пресъздават много обичаи, както се започне от Бабинден, Лазаруване и Коледуване. Театралното дело тук е на 95 години и е много силно застъпено. Ориентирано е към театъра от времето на Възраждането, но имаме и младежката театрална формация. Имаме също два клуба, които представят различни хора от региона, както и танцов състав с много дълга традиция“, посочи Борисова.
По думите ѝ сред съставите към читалището са Детска фолклорна група „Изворче“, коледарска и женска певческа група, Група за автентичен фолклор „Изворна“, Детски танцов състав „Венче“, Клуб за народни хора „Хайде либе“, Фолклорна формация „Омая“, Театрален състав „Вичо Атанасов“, както и младежка театрална формация, школа по пиано и др.
„Само част от тях ще се представят на събора, защото преди всичко на празника залагаме на това хората да се почувстват участници в него. Затова оркестърът ще засвири познати и непознати мелодии от хора, за да могат да се повеселят всички присъстващи. А празникът наистина е мястото, което събира хора, които имат родословие и корени в Дивдядово и обичат да се връщат за събора. Спазва се и друга традиция - голяма част от жителите на селището посрещат празника в семейна обстановка, с роднини, като в някой домакинства продължават да се приготвят и традиционните гозби, наричани навремето пещени манджи“, допълни Венцислава Борисова.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text