site.btaЛипса на достъпност и стара материална база са сред проблемите, констатирани при социалните услуги за 2023 г., сочи анализ
Липса на осигурена достъпност, стара и амортизирана материална база, несъответствия относно правата на потребителите и ползването на социалните услуги, пропуски в документацията – това са част от нередностите, открити при анализа за състоянието и ефективността на социалните услуги за 2023 г. Прегледът е направен от Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ). От ведомството отчитат ръст с 18% на извършените проверки на годишна база. За това съобщават от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика.
Нередности са откривани и в длъжностните характеристики и квалификациите на служителите, както и в липсата на обучения на персонала. Констатирани са пропуски по отношение на договорите с потребителите и техните настойници, липса на индивидуална оценка на потребностите или несъответствия при прилагането на нормативната уредба, се посочва още в съобщението. Констатираните пропуски и несъответствия са били 1303. Проверките са обхванали 2437 социални услуги, чиято дейност е свързана с информиране и консултиране, застъпничество и посредничество, общностна работа, терапия и рехабилитация, обучение за придобиване на умения, подкрепа за придобиване на трудови умения, дневна грижа, резидентна грижа, осигуряване на подслон и асистентска подкрепа, информира още МТСП. Над 90% от проверките са в социални услуги, които се предоставят комплексно – центрове за настаняване от семеен тип, домове за стари хора, дневни центрове, центрове за обществена подкрепа, центрове за социална рехабилитация и интеграция и др., посочват още от министерството. Намаляват проверките по сигнали.
След проверките АКСУ е изпратила 607 писма с констативни протоколи, обхващащи общо 1815 социални услуги по Закона за социалните услуги. Чрез изпращане на писмени методически насоки е оказана методическа подкрепа на 82 доставчици, предоставящи общо 258 социални услуги. Анализът на данните показва, че 84% от доставчиците са предприели действия в пълно съответствие с дадените насоки. Издадените през 2023 г. задължителни предписания са 32, а съставените актове за установяване на административно нарушение са шест, сочат още данните.
От публикувания на сайта на АКСУ анализ става ясно, че най-много проверки на социални услуги са извършени в Югозападен район, като се посочва, че това е така поради факта, че в този район концентрацията на социални услуги е най-голяма.
Преди дни от социалното министерство съобщиха, че социални услуги за грижа и подкрепа за над 10 000 хора с увреждания ще бъдат създадени със съфинансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text