site.btaОтборът на Девето основно училище „Панайот Волов“ се завърна в Шумен след участие в Международно младежко състезание по пожароприложен спорт

Отборът на Девето основно училище „Панайот Волов“ се завърна в Шумен след участие в Международно младежко състезание по пожароприложен спорт. Снимка: Кореспондент на БТА в Шумен Антоний Димов

Отборът на Девето основно училище „Панайот Волов“ се завърна в Шумен след участие в Международно младежко състезание по пожароприложен спорт в Италия, в което се класира четвърти и постави национален рекорд. Децата и техните треньори бяха посрещнати от огнеборци и представители на медиите пред сградата на пожарната.

Отлично е класирането, каза треньорът на отбора и учител по физическо възпитание в училището в шуменския квартал „Дивдядово" Слави Димов. Пред нас са само водещите отбори на Австрия, Полша и Чехия. Очаквах класиране в шестицата, но се получи още по-добро, завършихме четвърти, каза Димов. Десет деца бяха в отбора по пожароприложен спорт в Италия, с двама ръководители и двама шофьори на автобус, уточни той.

"Четвъртото място е огромен успех, това е най-доброто българско класиране в историята на пожароприложния спорт. Поставихме национален рекорд на дисциплината 400 метра с препятствия, с постижение 66,78 секунди. Предният рекорд също беше наш, постигнат в 2019 г. в Швейцария", каза Димов.

Сега ще има почивка за децата, когато започне новата учебна година ще започнем отново подготовка, предстои подмладяване на отбора, защото след 16-годишна възраст състезателите напускат тима. Желаещи деца да се включат има, но подборът, който правим, е взискателен, само с желание не става, тренировките са трудни, поясни Димов. Есента имаме турнир "Юлиан Манзаров" в Ловеч, след това водим зимна подготовка на закрито, за да не губим ритъм, май месец имаме турнир в Свиленград, а после - Републиканско първенство в Албена, анонсира той.

Станимир Стефанов от отбора по пожароприложен спорт на Девето основно училище „Панайот Волов“ коментира за БТА, че състезанието е преминало както трябва. Подобряването на рекорди се постига с много тренировки, труд и дисциплина, подчерта той и поясни, че по-силната дисциплина на отбора е щафетата на 400 метра щафетно бягане с препятствия. "Гледаме да се събираме и да тренираме възможно най-често", подчерта Стефанов.

Даяна Снежанова от отбора добави, че за успехи в този спорт са нужни труд, тренировки и дисциплина. Конкурент ни е тимът по пожароприложен спорт от Айтос, каза тя. Александър Жечев от отбора на Девето основно училище „Панайот Волов“ коментира, че е на 16 години и от три години се занимава с пожароприложен спорт. Ако отборът спечели през следващата година Републиканското първенство в Албена, отново ще е на Международно състезание по пожароприложен спорт. В него се надявам отборът да е в призовата тройка, добави Жечев.

Както БТА съобщи, отборът на Девето основно училище „Панайот Волов“ в Шумен завоюва четвърто място на Международното младежко състезание по пожароприложен спорт в Италия. Младите огнеборци от Шумен постигнаха отлични времена в двете състезателни дисциплини – „Бойно разгръщане на състезателна пътека“ и „400 метра щафетно бягане с препятствия“, съответно 39,35 и 66,78 сек. В крайното класиране не им достигнаха само секунда и 19 стотни, за да влязат в челната тройка.

Отборът спечели областния кръг на състезанието „Млад огнеборец“, което се състоя през месен май в Нови пазар. Тимът на Девето основно училище „Панайот Волов“ остана на второ място в републиканското състезание „Млад огнеборец“ тази година. Младите огнеборци спечелиха купа „Свиленград“ през тази година. Отборът през 2023 г. завоюва за втора поредна година републиканското състезание „Млад огнеборец”. Тимът беше победител и през 2018 г.