site.btaЗдравната комисия прие проекторешение за предприемане на мерки за предотвратяване и противодействие на насилието над медицински специалисти
Членовете на парламентарната комисия по здравеопазване приеха Проекторешение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти. Проекторешението е внесено от Георги Георгиев и група народни представители. В документа се предлага да се организират обучения на медицинските специалисти, за да могат да разпознават потенциално агресивни пациенти или техни придружители, създаване на електронна система за съобщаване на случаи на агресия, осигуряване на допълнителни паник бутони на работещи в рискови райони и др.
Министерството на здравеопазването подкрепя проекторешението, но има забележки, свързани с финансирането на направените предложения, каза заместник-министърът на здравеопазването Петко Стефановски. В становището си от Министерството на здравеопазването (МЗ) посочват, че смятат за подходящо да се разработят програми и да се организират обучения за медиците, като програмите да се разработят от Националния център по обществено здраве и анализи, а обучението да се проведе от Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ. В систематичния отговор на проявите на насилие следва да бъдат включени и последователните усилия на ръководствата на лечебните заведения, които да бъдат обучени за начините и методите за събиране на информация за проявено физически/вербално насилие в хода на провеждане на диагностично-лечебния процес, анализиране на тази информация и на възможните мерки, които биха могли да предприемат, се казва още в становището. От МЗ допълват, ще за тези обучение ще необходим финансов ресурс, чийто размер към настоящия момент не е ясен и посочват, че в бюджета на МЗ за тази година няма разчетени средства за тази цел. Към момента МЗ е осигурило за всички центрове за спешна медицинска помощ в страната 772 броя паник бутони, с цел своевременно съобщаване на случаи за насилие.
Становището на МВР по проекторешението е положително, но се посочва, че е необходимо да се уточнят технически параметри за подаването на сигнали от медиците, станали обект на насилие.
В становището на Министерството на финансите (МФ) се посочва, че със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. в централния бюджет не са предвидени средства за допълнителни устройства за известяване – паник бутони, а възможностите за осигуряване на необходимите допълнителни средства през 2024 г. чрез преструктуриране на разходи по централния бюджет към настоящия момент са ограничени. От МФ обръщат внимание, че мотивите на вносителите не съдържат информация за източника на финансиране на предлаганите мерки и действия, както и индикативни оценки на финансовото въздействие от прилагането им през настоящата и следващите години, както и че липсват съответните анализи относно съответствието на направените предложения с правилата в областта на държавните помощи.
Представителите на съсловните организации на лекарите, на лекарите по дентална медицина, на фармацевтите и на професионалистите по здравни грижи изразиха категоричната си подкрепа към проекторешението. Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов призова и фармацевтите да бъдат включени в предвидените мерки, с които се цели превенция и недопускане на насилие.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text