site.btaБолницата за рехабилитация в Котел е абсолютно необходима в тази част на България, каза управителят д-р Григор Малев
Специализираната болница за рехабилитация в Котел е абсолютно необходима в тази част на България. Такива лечебни заведения в страната има още само две. Това каза в интервю за БТА д-р Григор Малев, управител на болницата, където днес бе открито Отделение за продължително лечение за пациенти, прекарали инсулт.
Отделението е част от оздравителен план на здравното министерство, което отпусна на болницата безлихвен заем, с който да се покрият натрупаните с години задължения и да се изплатят възнагражденията на персонала.
"Новото отделение разполага с десет легла, предназначени за постинсултно болни, които се нуждаят от терапии и рехабилитация", заяви д-р Малев, чийто специалности са "Физиотерапия" и "Здравен мениджмънт". Той допълни, че Отделението разполага с апаратура. "Тя е необходима за раздвижване на тези хора, за тяхното нормално вграждане в обществото", каза управителят. Това в България не го има навсякъде и трябва да се развива, защото, за съжаление, в Европейският съюз сме на първо място по инсулти, коментира той.
Специализираната болница за рехабилитация е с капацитет 55 легла, към момента там са настанени 30 пациенти. Лекуват се хора от цялата страна, но предимно от съседните райони, сред които Шумен, Омуртаг, Сливен, Ямбол и др.
До отпускането на заем, за да се спаси от фалит лечебното заведение, се стигна след като на 1 юни м.г. временно бе преустановен приемът на пациенти в болницата. За запазването на болницата се обявиха местната власт, служителите и пациентите. През май, т.г., по сметката на Специализираната болница за рехабилитация в Котел бяха преведени 750 хил. лв. С тях трябваше служителите да получат своите невзети заплати от 2021 г. насам. Възнагражденията са били преведени преди десетина дни, каза д-р Григор Малев. "Хората се чувстват значително по-уверени", посочи той.
Сградата има нужда от ремонт, каза още д-р Малев. Помещенията се отопляват трудно, заради височината на стаите. Отоплението излиза скъпо - около 800-900 лева дневно. На болницата е нужна и апаратура за физиотерапия, както и за лечебната физкултура, която е изключително необходима за хората с подобни увреждания.
Служебният здравен министър д-р Галя Кондева, която днес откри новото отделение, изрази оптимизъм за развитието на болницата. Мобилизирахме се съвместно с екипа на болницата и успяхме да стабилизираме състоянието ѝ, каза тя. "Има създадени условия и се надявам, че с общи усилия след оздравителния план, който направихме и финансовата подкрепа, да продължим в тази посока и след време да се окаже едно чудесно място за лечение и рехабилитация на деца и възрастни", отбеляза министър Кондева.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text