site.btaВ България днешния Европейски ден на парковете отбелязваме на 28 май, посочиха от МОСВ
В България отбелязваме на 28 май днешния Европейски ден на парковете, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Европейският ден на парковете 24 май е обявен от Европейската федерация на националните и природните паркове EUROPARC. Инициативата започва през 1999 г. и има за цел да създаде у хората усещането за близост с природата, да повиши общественото разбиране за значението на естествените екосистеми, опазвани в защитените територии. Избраната дата е свързана с 24 май 1909 г., когато в Швеция са създадени първите в Европа девет национални парка.
Ползите, които парковете и защитените територии носят, надхвърлят изпълнението на глобални, национални или дори регионални политики за природата. Тези територии пазят едни от най-забележителните и емблематични природни кътове и съхранена природа в Европа. Ежедневно те ни осигуряват чиста вода, въздух и места за почивка, като същевременно насърчават устойчивото регионално развитие и ползи за местните общности, добавиха от министерството.
От федерацията EUROPARC призовават всички институции, организации и лица, ангажирани с опазването на природата, да организират в дните около 24 май 2024 г. събития, които да демонстрират ролята на защитените територии.
Министерството на околната среда и водите определя датата 28 май като Ден на парковете в България. Така се дава възможност пълноценно да отбележим значимостта на природните и националните паркове без дублиране с честванията по повод Деня на българската просвета и култура.
С тазгодишния Ден на парковете в България оценяваме „мостовете“, изградени от защитените територии, които свързват хората с природата по един устойчив начин в хармонично съжителство. Празникът допринася международните политически решения и споразумения да стигнат до местните общности и да се подобри разбирането за предимствата от близостта със защитената територия. Дирекциите на българските национални паркове са предвидили разнообразни инициативи по повод Деня на парковете в България, насочени предимно към децата, за да разкажат повече за многообразието на защитените територии и за действията за тяхното опазване, информираха от МОСВ.
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ ще отбележи празника с инициативата „Да се запознаем с дивите обитатели на Национален парк „Централен Балкан“, която ще бъде проведена на 28 май. В нея ще се включат деца от Детска градина „Радост“ със занимания в игрова форма, в които ще научат любопитни факти за горските обитатели на парка по лесен и достъпен за тях начин.
Дирекция „Национален парк Пирин“ предвижда почистване на ниската част на планината съвместно със Спортен клуб на ветераните - Банско, като събитието ще бъде на 2 юни. Посетителският информационен център на дирекцията в Банско ще бъде отворен от 27 до 31 май за „Седмица, посветена на Деня на парковете в България“ с програма от беседи, игри и презентации за природните и националните паркове в България.
На 28 май Дирекция „Национален парк Рила“ ще проведе образователно посещение за запознаване с парка до екопътека „По долината на река Бели Искър“. В събитието ще вземат участие третокласници от Основно училище „Неофит Рилски“ в Дупница. Младите природолюбители ще научат интересни факти за флората и фауната на Национален парк „Рила“. Същият ден експерти от дирекцията на парка ще се включат в събитие, организирано от Регионалния исторически музей в Благоевград, посветено на Деня на парковете, с провеждане на образователни занимания за възпитаниците на школата по екология към Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград.
Само преди няколко дни Мирослав Калугеров, директор на дирекция „Национална служба за защита на природата“ в МОСВ заяви за БТА, че биологично разнообразие на България е изключително богато. На европейско ниво опазваме голяма част от типовете природни местообитания и видове. Биологичните видове взаимодействат и по този начин се създадат екосистемите, които поддържат живота. Тези екосистеми ни дават чистия въздух, вода, храна, заяви Калугеров. България има ендемични видове, характерни само за нашата територия. Имаме и много стари породи и сортове, които са дали началото на днешните видове храни, отбеляза също експертът.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text