site.btaЕК закри наказателната процедура срещу България, след като страната закри и рекултивира всички стари общински депа за отпадъци
Европейската комисия (ЕК) закри наказателната процедура срещу България, след като страната ни извърши закриване и рекултивация на всички стари депа и изпълни задълженията си по Директивата за депонирането на отпадъци. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Решението на ЕК e от 24 април и идва, след като през декември миналата година страната ни докладва, че всички 113 депа, предмет на решението на Съда на Европейския съюз (ЕС) от 2015 г., са закрити и рекултивирани. На 17 ноември 2023 г. приключи рекултивацията и на последното общинско депо, неотговарящо на изискванията. Комисията провери изпълнението на приключените дейности по рекултивация на всичките 113 общински депа.
Със закриването на наказателната процедура България избегна заплащането на сериозни финансови санкции, които заплашваха страната ни, ако не изпълни изискванията и не отстрани нарушенията на правото на ЕС в областта на депонирането на отпадъци, пишат от екоминистерството.
Резултатите от закриването и рекултивацията на депата са ограничаване до минимум на замърсяването на околната среда, предотвратяване на потенциалното замърсяване на водоизточници, улавяне и извеждане на сметищния газ безопасно и контролируемо от тялото на депото, подобряване на условията за живот на населението, става ясно от съобщението
Целта на закриването и рекултивацията на депата е да се укрепи теренът, върху който са били натрупани отпадъци и да се осигури максимална устойчивост и изолиране на отпадъците. Осигурява се защита от проникване на инфилтрат във водите, преустановява се отделянето на миризми и прахови частици, както и разпиляването на пластмаси, хартия и др. леки фракции.
С решението на Съда на ЕС от 16 юли 2015 г. България беше осъдена за това, че не е закрила 113 неотговарящи на изискванията депа за неопасни отпадъци в срок до юли 2009 г. През есента на 2021 г. Европейската комисия предупреди, че предстои страната ни да бъде изправена пред Съда на ЕС за заплащане на значителни по размер финансови санкции заради все още нерекултивирани 43 депа за неопасни отпадъци от 113-те – предмет на наказателната процедура.
На 13 декември 2023 г. България уведоми ЕК, че всички депа, предмет на решението на Съда на Европейския съюз от 2015 г., са закрити и рекултивирани, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Повече от 30 общински депа за неопасни отпадъци са били култивирани със средства в размер на близо 44 млн. лева, осигурени по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. Общата рекултивирана площ е 102,56 хектара на територията на 31 общини.
Целта на закриването и рекултивацията на депата е да ги капсулова, като ги изолира от заобикалящите терени чрез горен водоплътен екран и с предпазни отводнителни канавки за отвеждане на валежните води от телата на депата и околните терени. По този начин се предотвратява и постъпването на повърхностни води в тях, посочиха тогава експерти от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text