site.btaПризовавам всички да събират разделно, а ние поемаме ангажимент да осигурим контрола, изпълнението и подобрението на тази дейност, каза Васил Терзиев
За да е по-чист градът, всички ние трябва да положим усилия да генерираме по-малко отпадъци и да ги управляваме по най-правилния начин. Това зависи от всеки от нас. Необходимо е да се научим да приемаме отпадъците като ресурс и да се грижим те да попадат в правилния поток, за да ги върнем като суровина в кръговата икономика. Затова призовавам всички да събират разделно, а ние поемаме ангажимент да осигурим контрола, изпълнението и подобрението на тази дейност. Това написа във Фейсбук профила си кметът на София Васил Терзиев.
Той подчерта, че днес отбелязваме Световния ден на Земята и добави, че София заслужава да бъде чиста и зелена. „За мен е водещо да отключим потенциала на София и да я превърнем в двигател на иновативни промени в устойчивото развитие на градовете. Още с работата по Бюджет 2024 заложихме проекти и програми, които ще продължат развитието на София и нейната зелена система”, каза още Терзиев.
По думите му с висок приоритет са чистотата на улиците и кварталите. Той отбеляза, че само за първото тримесечие е повишен контролът върху качеството на дейностите по чистота и са постигнати 60% повече измити улици и два пъти повече подменени контейнери за отпадъци. „Борим се с „калните точки” в районите, за които имаме 1,7 милиона лева. Отделно за поддръжка и почистване на зелени площи в районите сме заложили 20 млн. лева, като завишението е от 100% спрямо 2023 г.”, отчете Терзиев.
Обновяваме парковете и градините, като ги превръщаме в качествено място за разходки и почивка. Те са най-лесният начин за жителите на София да имат бърз достъп до природата в рамките на града. Затова и увеличаваме зеленината в града с активното включване на гражданите - доброволци ще засадят тази година 20000 дръвчета около София и 1000 дръвчета в рамките на града, допълни кметът на София.
Според него чистият въздух е един от най-важните елементи, за да кажем, че живеем в здравословен град. „Използвайте градски транспорт, вместо лични автомобили, карайте колело, вървете. Изберете екологичен начин на отопление, вместо на дърва и въглища. Ако нямате възможност самостоятелно да смените отоплителния си уред, Столична община предлага програми за безплатна подмяна с екологосъобразни отоплителните устройства, от която могат да се възползват 10 000 домакинства. Трябва да полагаме усилия за енергийната ефективност на сградите, които обитаваме и да се опитваме да използваме възможно най-голямо количество енергия от възобновяеми източници”, написа още Терзиев.
По-рано днес столичният кмет участва във форум „Мисия Зелена София: Подготвени за бъдещето“. Той отчете, че в Европейския съюз (ЕС) има строги регламенти какво трябва да постигнем до 2030 г. и това е над 20% рециклиран боклук и допълни, че в момента този процент 2,8. Ще се стремим тази година да стигнем до 6-7%, подчерта Терзиев.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text