site.btaОБНОВЕНА Парламентът възложи на министъра на енергетиката да предприеме необходимите действия за предоговаряне на споразумението с „Боташ“
Народното събрание възложи на министъра на енергетиката да предприеме необходимите действия за предоговаряне на Споразумението между „Булгаргаз” ЕАД и турската енергийна компания „Боташ“, и защита на имуществените и финансови интереси на „Булгаргаз” ЕАД и българската страна. Това се посочва в решението на Народното събрание, с което беше приет докладът на временната комисия по повод споразумението. То беше гласувано със 166 гласа „за“, 32 – „против“ и един „въздържал се“. „Против“ гласуваха 32-ма народни представители от ДПС, а един депутат от "Има такъв народ" (ИТН) се въздържа.
Депутатите гласуваха със 166 гласа „за“, 32 – "против" и без "въздържал се" редакционната поправка, направена от председателя на временната комисия Жечо Станков, документите и докладът на временната комисия да бъдат изпратени и на Европейската прокуратура.
Решението на Народното събрание да приеме доклада за дейността на временната комисия към 49-ото Народно събрание по повод Споразумението между „Булгаргаз” ЕАД и турската енергийна компания „Боташ", подписано на З януари 2023 г. в София, предвижда докладът и представените във временната комисия документи и информация да бъдат изпратени в седемдневен срок до българската прокуратурата, Европейската прокуратура, Държавната агенция "Национална сигурност", министъра на енергетиката, „Български енергиен холдинг“ ЕАД и Комисията за енергийно и водно регулиране.
Мартин Димитров от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) призова залата за обединение на усилията този договор да бъде предоговорен, така че да има възможност всяка година да се поръчват отделни количества, срокът да бъде предоговорен. ПП-ДБ не чухме мнение на ГЕРБ и ДПС за този договор, има ли щети, добър ли е, добави той. Димитров заяви, че такива договори не трябва да се случват повече, особено при служебно правителство, за които Народното събрание и енергийната комисия не са информирани предварително.
Как да се обединим с вас, след като разсипахте енергетиката, отговори Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС. Има нужда от обединение, но то трябва да е за това повече да не сте в тази зала, заяви тя.
Председателят на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) посочи, че в доклада на комисията е трябвало да има информация дали бившият вече премиер Николай Денков е ходил три пъти в Турция, за да предоговори споразумението с „Боташ“. Когато засегнахме "Лукойл", тичаше с оставката в джоба, коментира още Добрев.
Думичка не сте обелили по този договор, обърна се към Мартин Димитров председателят на временната комисия Жечо Станков (ГЕРБ-СДС). Поискахме от бившия министър на енергетиката Румен Радев разследване какво се случва в министерството на енергетиката – много думи и бездействие, много изхарчени пари на българските данъкоплатци, добави той. По думите му комисията е можело да заседава до 25 април, както е било предвидено, и другата седмица да изслуша Николай Денков и Асен Василев.
Повече от една година темата беше замитана под килима, когато „сглобката“ започна да се разпада, тогава тази тема стана важна за вас, каза Искра Михайлова от „Възраждане“. Какво правихте през това време, попита тя Жечо Станков и депутатите от ГЕРБ-СДС. Колегата ѝ Йордан Тодоров отбеляза, че от документите в комисията е станало ясно в какво незавидно състояние в момента е „Булгаргаз“, не само заради договора с „Боташ“. От постъпилите данни се видяло, че над 185 млн лв. са били надплатени от индустриалните и битовите потребители, които купуват ток на цени, утвърдени от КЕВР.
Хамид Хамид от ДПС заяви, че дебатът се профанизира, а дотук се е стигнало заради големия натиск да бъде депозиран докладът на комисия и разгледан още днес в залата. Както нямаше нито един доклад, се появиха три, посочи той. Правилата на временната комисия казват, че само председателят ѝ внася доклад, припомни Хамид. Той и колегата му Рамадан Аталай не са го подписали, защото има една седмица преди изтичане срока на комисията, в който е могло да се получи правното становище на БЕХ. Дали има нарушения, престъпления, има време органите да се произнесат, каза депутатът. Според Хамид днес трибуната на парламента се използва единствено за „пошла, грозна, скъпоплатена предизборна кампания" с парите на българските данъкоплатци. Ние няма да участваме в този ваш цирк, правете си кампанията, заяви представителят на ДПС.
Какво ще направи Димитър Главчев, за да предоговори този договор, попита Искрен Митев от ПП-ДБ.
Борислав Гуцанов от „БСП за България“ посочи, че за една година „Булгаргаз“ е загубил около 40% от пазарния си дял. Над 2 млрд. долара ще струва на България, ако договорът бъде развален, не виждам как ще стане това нещо, така е подписан, затова трябва да бъде преразгледан, каза той.
По този договор 486 хил. долара на ден плащат гражданите, независимо дали има доставки или не на газ от "Боташ", каза още депутатът. Той допълни, че за този договор няма никакъв анализ - нито правен, нито икономически. Ще се потърси ли отговорност на ръководствата на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и на тогавашните министри на енергетиката, попита Гуцанов. Като част от решението днес на НС искаме да бъде отстраняване на цялото ръководство на „Булгаргаз“, защото не може да са подписали подобни договори и да са начело на дружеството, каза Гуцанов Според материалите, които имаме, Министерският съвет е бил подведен за този договор, добави той. По думите му договорът е подписан за 1,850 млрд. кубични метра, но освен този договор ние имаме и с Гърция за още 1 млрд., както и азерски газ за още 1 млрд., или сумарно за 3,850 млрд. кубични метра, но в България ползваме около 2 600 000 - 2 800 000 годишно. 1 200 000 остават отгоре, но таксите за пренос се плащат. По думите на Гуцанов таксата за пренос по договора между "Булгаргаз" и "Боташ" е 9,10 долара, докато в Гърция е 4,50 евро - или два пъти по-висока такса за пренос. Подобно национално предателство в областта на енергетиката рядко се случва, каза Гуцанов.
Колегата му Драгомир Стойнев добави, че бившият вече министър на енергетиката Росен Христов е парафирал договора, без да се консултира с БЕХ.
От този договор е ощетен „Булгаргаз“, кой е основният му конкурент в България – „Овергаз“, спонсор на политическа сила с 500 хил. лв., кой дава на една партия половин милион лева дарение, без да очаква нищо от нея, коментира председателят на енергийната комисия Делян Добрев. По думите му последните три години „Булгаргаз“ е пред фалит и е въпрос само на време да фалира, а от това ще спечели „Овергаз“.
Най-лошото е, че колегите от ГЕРБ започват да вярват на всички лъжи, които се изричат от тази трибуна или в социалните мрежи, те разбират само от тоягата, коментира Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ. Да припомним, че собственикът на „Овергаз“ е бил привикван от бившия главен прокурор Сотир Цацаров и е бил заплашван, добави той. Според него това е поредният корупционен скандал, от който нищо няма да последва.
Това беше ария на отчаянието, което направихте, защото си дадохте сметка, че цялата дискусия се обърна срещу вас, репликира го Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС. Хората разбраха днес, че през последните три години страната се управляваше от една престъпна шайка, каза той. „Джемкорп“ беше величествен опит за продажба на цялата енергетика, заяви Чолаков.
На упрек от Делян Добрев, че е "изпуснал залата", предвид изказването на Арабаджиев, председателят на НС Росен Желязков призова или да приключат с разискванията и да гласуват решение по точката, или да продължат „консенсусно“ с политическата агитация.
Павела Митова от „Има такъв народ“ каза, че най-накрая тази зала е започнала да мисли по "некоалиционно коректен начин", така че спонсорите на ПП да не завладеят цялата енергетика на България.
Независимият народен представител Радостин Василев заяви, че сделката с „Боташ“ е „брутална корупция“, за която носи отговорност служебното правителство на президента Румен Радев.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text