site.btaОБНОВЕНА Депутатите гласуваха сто лева великденска добавка за пенсионерите с пенсии под линията на бедност
Депутатите гласуваха сто лева великденска добавка за пенсионерите с пенсии под линията на бедност с приетия на второ четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 година.
Депутатите отхвърлиха предложението на "БСП за България" всички останали пенсионери с доходи над линията на бедност да получат по петдесет лева за великденските празници. Депутатите гласуваха предложението на левицата отделно. Предложението беше отхвърлено с 42 гласа "за", 44 - "против" и 89 - "въздържал се". Георги Свиленски предложи прегласуване, като коментира, че "трябва да е ясно лицемерното отношение към българските пенсионери". След повторното гласуване предложението всички пенсионери да получат по 50 лв. добавка за Великден бе отхвърлено с 44 гласа "за", 32 - "против" и 101 - "въздържал се".
Депутатите записаха в Закона за бюджета за месец април 2024 г. да се изплаща еднократна сума в размер на 100 лв. на пенсионерите, на които пенсията или сборът от пенсиите, заедно с добавките и компенсациите към тях за месец април 2024 г., е в размер до 526 лв. включително. Предложението бе гласувано със 138 гласа "за" и 42 - "въздържал се". Според приетите текстове законът влиза в сила от 1 април.
В хода на дебата лидерът на БСП Корнелия Нинова защити предложението на левицата, направено между първо и второ четене, за сто лева добавка за пенсионерите с доходи под линията на бедност и по 50 лв. за всички останали. За нас тази подкрепа за най-светлите християнски празници за българските пенсионери е традиционна, последователна и принципна политика, заяви Нинова. Тя припомни всички постановления на Министерския съвет от 2015 г. досега, когато също са давани добавки за Великден по 40 лв., без да има избори, и изтъкна, че на 5 април 2022 г. е взето решение за 70 лв. великденска добавка за всички пенсионери.
Въпросът ми е към ПП-ДБ, които днес са против да се дават великденски надбавки, как тогава можахме да осигурим пари в началото на войната и да завършим годината с под три процента дефицит, заяви Нинова. Тя добави, че единствената разлика от тогава и сега е, че тогава БСП участва в правителството. Пари в бюджета има, важно е да има и воля в тази зала това да се случи, добави тя.
Искрен Митев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ заяви, че те няма да участват в разделянето на българските пенсионери по най-светлите празници - милион и половина да не получат нищо, а други по 100 лева. Той посочи, че трябва да се търсят трайни решения и отбеляза, че откакто "Продължаваме промяната" участва в управлението на страната средната пенсия се е увеличила два и половина пъти. Михал Камбарев от ПП-ДБ призова колегите си да не поставят под риск трайното увеличение на пенсиите с 11% по т.нар. швейцарското правило от 1 юли. Явор Божанков добави, че това застрашавало членство в еврозоната. Това е политика на популизма, която тази зала не трябва да допуска, независимо колко често има избори, каза Божанков.
Георги Свиленски от БСП каза, че го е срам, защото спорът в пленарна зала е за петдесет лева еднократно за българските пенсионери. Свиленски попита колегите си от ПП-ДБ дали знаят колко струва един козунак и изтъкна, че безглутеновият е на цена от 60 лева. Сега спорим за цената на един козунак в една сладкарница, коментира Свиленски и добави, че когато великденската добавка е била 40 лв. с нея е можело да се купи половин агне. Относно коментираното осъвременяване с 11 процента на пенсиите по "щвейцарското правило", Свиленски разясни, че то по същество не е увеличение, а годишно осъвременяване с ръста на инфлацията, предвидено в Кодекса за социално осигуряване още през 2007 година.
Цончо Ганев от „Възраждане“ заяви, че за 35 години демокрация, за 45 години социализъм, както и по царско време, никога в Народното събрание не е имало такава яростна антисоциална полемика от страна на която и да била политическа сила, визирайки изказвания на депутати от ПП-ДБ, че сто лева била сума, която би развалила бюджета и бюджетния дефицит. Вашите измамни политики, счетоводни, направиха бюджетният дефицит над пет процента, обърна се той към депутатите от ПП-ДБ.
Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС заяви, че на бюджетна комисия е била представена справка от НОИ, която показва, че за първите три месеца има преизпълнение на приходите по бюджета на ДОО. Тази надбавка, която се предлага, не предполага трансфер от държавния бюджет. Вашата политика е измамническа, обърна се той към ПП-ДБ. Измамническата политика на Асен Василев бе да стимулира инфлацията, добави Вълчев, според когото сме имали финансов министър "без всякакви бюджетни ценности".
Йордан Цонев от ДПС, който е председател на Комисията по бюджет и финанси, обясни, че добавка за всички пенсионери означава трансфер от централния бюджет, а такъв трансфер трябва да предложи правителството, но сега имаме служебно такова и затова това предложение на БСП, което по думите на Цонев, е морално, и разумно, не може да бъде реализирано. Той предложи прекратяване на дебата.
Цветан Предов от „Има такъв народ“ заяви, че парламентарната група ще подкрепи предложението. Този дебат на второ четене не трябваше да съществува и трябваше да е приключен за минути, каза Предов.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text