site.btaОБНОВЕНА Народното събрание не прие годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии за 2022 г.
Народното събрание не прие годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии (СЕМ) за 2022 г. „За“ гласуваха 15 народни представители, „против“ бяха 128 и 56 гласуваха с „въздържал се“. В зала беше и председателят на СЕМ Соня Момчилова. Разискванията по точката започнаха вчера и продължиха целия предиобед днес.
„Против“ гласуваха голяма част от депутатите от ГЕРБ-СДС (51), ДПС(25), „Възраждане“ (34), „БСП за България“ (12) и 1 независим, петима от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
С „въздържал се" гласуваха 48 от депутатите на ПП-ДБ и осем от ГЕРБ-СДС. В подкрепа на отчета гласуваха депутатите от „Има такъв народ“, двама от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ.
В доклада на комисията по културата и медиите се посочва, че фокусираните наблюдения за периода са върху войната в Украйна; деца и медийно съдържание, включително инциденти; темата за ваксините и зеления сертификат; достъпност на аудио-визуално съдържание за хора с увреден слух; риалити и забавни предавания, търговски съобщения; медийни услуги с промени в съдържанието; специализирано наблюдение на парламентарните избори през 2022 г.
Във връзка с развитието на медийната грамотност през ноември 2022 г. СЕМ организира мащабна среща с представители на Българската коалиция за медийна грамотност, Министерство на културата, Министерство на образованието и науката, доставчици на медийни услуги, както и организации, които работят в полето на медийната грамотност, за информиране и обмяна на добри практики.
В областта на международната дейност Съветът за електронни медии за първи път от повече от 10 години е домакин на международен форум. В София през ноември 2022 г., по инициатива на СЕМ, е проведена първата международна конференция на медийните регулатори на страните от балканския регион, се посочва в доклада на комисията. В него се отчита, че по отношение на лицензионната и регистрационна дейност на СЕМ няма особена динамика. Няма вписани нови доставчици на платформи за споделяне на видеоклипове. През 2022 г. в дирекция „Мониторинг и анализи“ на СЕМ са реализирани 17 436 часа наблюдение на 41 телевизионни програми и 7 132 часа прослушване на 22 радиопрограми. От тях за програмите на Българската национална телевизия са отделени 3 036 часа и за програмите на Българското национално радио – 3 595 часа. През периода се обхваща и наблюдението на онлайн аудио- и аудио-визуално съдържание на доставчици на нелинейни услуги, платформата за споделяне на видеоклипове VBOX, както и в някои интернет сайтове – 607 часа. СЕМ във всички свои отчети през годините е отбелязвал, че системното недофинансиране възпрепятства обезпечаване на дейността му във всички аспекти – административен, технологичен, финансов, се казва още в доклада на комисията по културата и медиите.
Соня Момчилова, председател на СЕМ, отбеляза, че през 2022 г., освен че са проведени редица кръгли маси и обсъждания, на Балканска среща за първи път са били разисквани проблемите на изкуствения интелект. По думите ѝ експерти от Италия са обещали безплатно "ноу-хау" за борба с рекламата на хазарт. Разговарях с много от вас, но никой не прояви интерес, каза Момчилова. Изключително важно е да се сложи край на рекламата на хазарт. Това е пандемично, господа, но вие сте глухи и слепи за този проблем, добави тя. Пълна дезинформация и внушение е това, което се прави от медии, финансирани от грантове, че СЕМ и квотата на президента е причина да няма промяна в ръководството на БНТ, каза тя и напомни, че в СЕМ никой не може да вземе еднолично решение.
След реплики и подвиквания от залата, Момчилова припомни, че оставката ѝ се иска много често. Никога не съм казвала, че няма проблем и няма трагедия в Буча, посочих го като пример на двузначно тълкуване, добави тя. Слава Богу, остават ми само няколко месеца до края на мандата, а президентът няма навика да удължава, протака и да оставя представители от неговата квота извън периода, за който са избрани, добави Момчилова.
Тошко Йорданов, председател ПГ „Има такъв народ“, заяви, че ще подкрепят отчета, тъй като свестните хора в СЕМ трябва да бъдат поощрявани. „Свестните хора в СЕМ са Соня Момчилова и Габриела Наплатанова. Този СЕМ има председател, който го държи в нормални рамки", смята Йорданов.
Мирослава Петрова от ПП-ДБ посочи, че председателят на СЕМ е фигура, към която има изключително и основателно „изостряне на обществено мнение“. Тя визира случая с журналиста Мария Черешова и изказванията на председателя на СЕМ във връзка с Буча. Тогава от СЕМ разпространиха официална позиция. Ние сме длъжни символно да покажем отпор и да не приемем този доклад, именно поради компрометирания тон на върха на тази институция, добави Петрова. В Европа се води информационна война, по обективни причини нашата държава е по-тежко атакувана от други страни. Руската пропаганда не намира нужния институционален отговор, смята колегата ѝ Явор Божанков. Нито веднъж СЕМ не влезе в ролята си на държавен регулатор, за да противодейства на тази пропаганда, добави той.
Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС отбеляза, че в историята си СЕМ има няколко фундаментални тълкувателни решения, с едно от които СЕМ е разрешил рекламата на хазарта. По думите му друго такова решение е, че всяко отделно предаване може да бъде тенденциозно, ако има баланс в цялата програма. Това е решение на СЕМ в предишно ръководство и вие сега се сърдите от последиците му, отбеляза Чолаков. Още в този състав, СЕМ може да преразгледа тези си тълкувателни решения, добави той.
Ангел Георгиев от "Възраждане" каза, че СЕМ не е политически орган, за да да взема страна срещу Русия в отчета си. Не е редно един стожер като СЕМ да дава оценки и наставления, добави депутатът и отбеляза, че в отчета прозирала "евроатлантическа пропаганда" от страна на СЕМ. Той каза, че няма нищо, свързано с медийното време, посветено на въвеждането на еврото в България, като в родните медии по думите му е застъпена само една гледна точка. Георгиев каза, че в отчета нямало и нищо за "София Прайд" и СЕМ нямал никакъв контрол на пропагандата и деструктивните влияния в обществото.
Това е регулаторът с най-малко на брой служители, отбеляза Иван Ченчев от "БСП за България". Аз съм един от хората, които са гласували против този отчет, имаше въпроси и към членове на СЕМ, въпроси имаше и по отношение на ваксините и информацията за тях от страна на СЕМ, имаше въпроси и по отношение на Петър Волгин, обясни той.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text