site.btaКато общество трябва да се научим да говорим открито по важните теми, смята Кирилка Димитрова, организатор на дискусии в Казанлък
Обществото ни има нужда да се обедини, а за да стане това, е необходимо да се научим да говорим открито за важните теми. Това каза в интервю за БТА Кирилка Димитрова, която организира поредица от дискусии със социална насоченост в Казанлък. Тя смята, че няма неудобни теми и че по много въпроси липсва информираност, а някои неща е важно да бъдат възпитани в най-ранна детска възраст и ключов е диалогът както в обществото, така и между деца и техните родители.
Димитрова е организатор на предстоящ семинар, посветен на влиянието на дигиталните технологии и социалните мрежи върху децата и подрастващите, който ще се състои на 16 февруари в Дома на културата “Арсенал”. По думите ѝ безопасността в интернет е тема, за която все повече се налага да се говори, защото мрежата крие редица рискове, особено за подрастващи. Участие ще вземат представителят на софтуерна компания Младен Желев, експертът от дигитална агенция Станимир Георгиев и психологът от фондация "Асоциация Анимус" Александър Степанов. Според Кирилка Димитрова се е сформирал чудесен екип. Тя отбеляза, че Младен Желев и Станимир Георгиев са приели много всеотдайно идеята ѝ и са съорганизатори на предстоящата инициатива.
Според нея всички участници ще дадат много ценна информация за деца и родители. Ще засегнем редица теми, сред които са позитивното и негативното влияние на най-популярните социални мрежи, стратегии за предпазване от онлайн измами, фалшиви новини и други негативни влияния, психичното здраве на децата и подрастващите в дигиталната ера. “Аз например ще говоря и по темата за сексуалната експлоатация на деца, която, за съжаление, става все по-често срещана в онлайн пространството. Има много хора, които се възползват от анонимността, заплашват деца и именно тук е от изключителна важност да има диалог между родители и деца и детето да се чувства защитено. Не искам да звучи сякаш нападам някого, но родителите не трябва да мислят, че в училище децата трябва да получат всичко, включително и възпитание. Особено във времето, в което живеем, един родител трябва да изгради доверие в отношенията с детето си”, коментира Димитрова. По време на форума ще бъдат предложени и конкретни форми на контрол върху това как децата използват устройствата си, посочи тя и отбеляза, че те могат да бъдат полезни до определена възраст и не може да се разчита изцяло на тях, а отново на първо място си остава доверието. Децата трябва да бъдат научени сами да се предпазват, да имат правилна оценка кое е редно и кое не е, смята Кирилка Димитрова. Ще се отбележи и доколко негативно е влиянието на мобилните устройства в много ранна детска възраст. По думите ѝ темата е изключително обширна и колкото повече навлизаш в нея, толкова повече стават аспектите, които трябва да се засегнат.
Тези теми не са от най-удобните, забелязала съм, че хората предпочитат да говорят за по-приятни неща, но тези проблеми са изключително сериозни и когато бъдат обяснени по правилния начин, се предизвиква интерес и хората се отпускат, обясни Димитрова. Тя напомни за предходното събитие, организирано от нея, което беше посветено на зависимостите и което предизвика голям интерес в Казанлък. “В дискусията специален гост беше Пламен Йотински, основател на центъра за рехабилитация на зависимости I A.M. Way в софийското село Бистрица и хората все още ме питат дали ще има и още събития с него в града”, коментира Кирилка Димитрова. По думите ѝ двете теми са донякъде свързани. Напоследък все повече млади хора започнаха да залагат онлайн, където липсва всякакъв контрол и това всъщност е сериозен проблем в сферата на зависимостите, посочи тя.
Подобно събитие не се организира лесно, особено когато се прави на доброволни начала, посочи Димитрова и изказа благодарност на участниците за подкрепата им и за отдадеността на идеята. Тя предвижда още дискусии на редица теми. “Обмислям дискусии, насочени към други наболели въпроси като демографската криза, все по-често срещаните репродуктивни проблеми, домашното насилие, сексуалното образование при подрастващи, както и събития за родолюбие. Вълнувам се и от темата за зелената енергия, във връзка с която е наистина необходимо да бъдат разяснени всички плюсове и минуси, с които ние като потребители трябва да бъдем наясно”, разказа тя. Темите са доста различни, но основната идея е да обединяват обществото ни, за да може да има повече диалог, повече разбирателство и най-вече по-голяма информираност, категорична е Кирилка Димитрова.
Тя се занимава с благотворителност и не възнамерява да я прекрати. “Тези дискусии реших да организирам, защото наистина се вълнувам в какво общество живея и не искам да бъда поредния човек, който си затваря очите пред проблемите, защото например аз нямам такива”, каза тя и подчерта, че е редно да се научим да бъдем открити и да си помагаме помежду си.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text