site.btaРумен Радев: Образованието не трябва да функционира на пазарен принцип, а е въпрос на институционална и обществена отговорност към бъдещето на България
Образованието не трябва да функционира на пазарен принцип, а е въпрос на институционална и обществена отговорност към бъдещето на България. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството и членове на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) днес, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
По време на срещата президентът подчерта, че държавата е в дълг към младите хора, а развитието на обществото и икономиката изисква подготвени кадри от българското висше образование. Румен Радев отбеляза също така, че държавните инвестиции в тази посока са вложения в качеството на човешкия капитал у нас и в просперитета на страната ни.
„Нелогично е да не може да се отделят достатъчно пари за висшето образование и студентите и не можем да очакваме качествено образование, което да се появи от само себе си“, посочи още държавният глава.
Студентите поставиха редица проблеми, с които се сблъскват в своето ежедневие, като условията на живот в много от общежитията в страната, високите сметки за електроенергия, които се налага да заплащат, тъй като студентските общежития са със статут на небитови потребители. Повдигнати бяха също така въпроси, свързани с крайно недостатъчните места за специализация държавна поръчка за младите лекари, неравнопоставеност в получаването на стипендии за висок успех между различните университети, както и ниският размер на получаваните стипендии, за създаването на организация за участие на студентите в платени стажове и за адекватно заплащане на труда им при участие в различни научни проекти.
След края на срещата студентите връчиха на президента Румен Радев статуетка на Свети Георги Победоносец за приноса и активната работа на президентската институция със студентските организации.
БТА припомня, че правителството предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти държавна поръчка. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование. Необходимата сума се изчислява на между 120 и 150 милиона лева годишно. Тези средства са осигурени още от втория семестър на тази учебна година.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text