site.btaЗа по-голяма държавна регулация в обезпечаването на сигурността на мрежите на мобилните оператори, настояват кметове на населени места
Необходима е по-сериозна държавна регулация за обезпечаването на сигурността на мрежите на мобилните оператори, смятат от Националното сдружение на кметовете на кметства в Република България (НСККРБ).
Пред журналистите в пресклуба на БТА във Велико Търново представителите на сдружението посочиха, че от години подават сигнали към Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция "Национална сигурност" и други държавни институции, в които обясняват, че има проблем със сигурността на мрежите на мобилните оператори, които не осигуряват работеща мрежа за времето, когато е прекъснато електрозахранването към населените места.
Над 30% от потребителите на услугата по населените места в цялата страна останаха в продължение на дни без връзка със света при извънредната ситуация в края на ноември миналата година, когато заради обилния снеговалеж пътищата бяха непроходими, скъсаха се участъци от електропреносната мрежа, в резултат – нямаше и мобилни връзки, каза кметът на великотърновското Ново село Христо Христов.
Много населени места бяха с ограничен достъп до номера за спешни повиквания – 112, и останалите национални номера за спешни повиквания.
Стефан Живков – кмет на шуменското село Царев брод, също член на сдружението обясни, че в края на ноември заради липсата на захранване на клетките на мобилните оператори, много от населените места около областния център са останали без покритие на мобилните мрежи, включително и пътуващите по автомагистрала “Хемус“, както и потребителите на психиатричните болници в района.
От години насам алармираме за този проблем, каза кметът на шуменското село Лозево Петър Атанасов. Той подчерта, че все повече млади хора избират да живеят в селото, което е чудесна тенденция на фона на демографската криза, но не могат да упражняват своите професии заради липсата на качествена мобилна мрежа. „Това е постоянен проблем, но при извънредна ситуация, е нерешим“, каза кметът. Според представителите на сдружението не може да бъде водещ мотив в качеството на една услуга броят на хората, които живеят в дадено населено място.
Златка Кънева – кмет на село Душанци, община Пирдоп, каза, че заради некачествената услуга на мобилните оператори не е сигурно ползването на банкомат в селото, затруднява се работата и на Български пощи, а при кризисната ситуация през ноември селото е било два дни без достъп до спешния телефон 112.
Чрез онлайн връзка в пресконференцията се включи кметът на Дуранкулак Веселин Йорданов, който отбеляза, че в кризисната ситуация през ноември, при набиране на спешния телефон 112, обаждането е било отпратено към румънски мобилен оператор.
На имейл signalizamobilnioperatori@gmail.com, създаден от членовете на сдружението продължават да се събират сигнали за проблеми с мрежата на мобилните оператори, посочи Надежда Маркова-Михалева – кмет на великотърновското село Ветринци. От края на миналата година до този момент са регистрирани проблеми в 26 населени места от 14 общини. Сигналите са приложени към открито писмо, изпратено към институциите, които имат отношение към проблема.
От сдружението смятат, че трите мобилни оператора не изпълняват нормативно вменените им чрез Закона за електронните съобщения задължения и настояват КРС да изиска от предприятията, предоставящи мобилни услуги информация за проблемите, свързани със сигурността. "След констатиране на нередностите да наложат на операторите да предприемат за своя сметка подходящи и най-вече незабавни мерки с цел възстановяване на нормалното ниво на сигурност на своите мрежи, предвид печалбите, които трите компании генерират, според публичните отчети", подчертаха представителите на сдружението.
Сигналите са изпратени и до ресорните комисии в Народното събрание, предстои да бъде сезирана и президентската институция, посочиха от сдружението. Запис от пресконференцията може да бъде видян тук.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text