site.btaИрена Първанова: Ако не ползваме електронните услуги, колкото и инвестиции да бъдат направени, те се обезсмислят
Ако като потребители и граждани не ползваме електронните услуги, колкото и инвестиции да бъдат направени от страна на Европейския съюз (ЕС) и на държавния бюджет, те се обезсмислят. Това заяви Ирена Първанова, директор на дирекция „Добро управление" и ръководител на Управляващия орган на Програма „Техническа помощ“ 2021-2027 и Оперативна програма "Добро управление" 2014-2020. Тя участва в откриващата конференция по проекта на БТА "Европа на Балканите: Общо бъдеще". Проектът популяризира европейските политики по сближаване в България и на Балканите.
Електронизирането на процесите, които в администрацията предоставяме, е важно. Това спестява и време, и разходи, коментира Първанова. Тя представи кампанията “Времето ти е от значение”, която показва електронните услуги на достъпен език, за да бъде провокиран интересът на гражданите.
Един от основните портали за електронни услуги е egоv.bg. Той предоставя над 1800 електронни услуги. Има над 70 000 профила. Информацията за гражданите и бизнеса е организирана по видове електронни услуги, информира Първанова. Тя даде за пример и portal.registryagency.bg - единният портал на Агенцията по вписванията. Първанова обърна внимание, че електронният портал на Агенция "Митници" завършва дигиталната трансформация на основните процеси за митническото оформяне на внос, износ и транзит. От Агенция “Митници” информират за много спестени разходи на бизнеса, посочи експертът. Първанова спомена и за електронните услуги на Национална агенция за приходите (НАП). Като важен портал експертът посочи и системата ЦАИС за електронните обществени поръчки. По думите ѝ се констатира намаляване на броя на обжалванията на обществените поръчки и повишаване на доверието в процеса.
Предимство за гражданите е и възможността да получат онлайн свидетелства за съдимост по всяко време от всяка точка на света. Към средата на т.г. само 3,99 % са свидетелствата са издадени на гише, каза експертът. Гражданите могат да заявят и електронни апостили, отбеляза Първанова. Областните информационни центрове предоставят информация за възможностите за финансиране на проектни идеи по европейски проекти. Те са 27 и помагат за успешното изпълнението на програмите, информира още експертът. Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България - ИСУН, е друга важна система, подчерта Първанова. По думите ѝ ще се отделят средства за оптимизиране на ИСУН, които ще са "в контекста на намаляване на административната тежест".
Като приоритет Първанова посочи развитието на Академия за фондовете от ЕС, с която се цели служителите в управляващите органи и бенефициентите да повишат знанията и компетентностите си за изпълнението на програмите.
Предвидена е и подкрепа за по-активното участие на гражданското общество и на социално-икономическите партньори в създаването на политики и вземането на решения, каза в обобщение Първанова.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text