site.btaИкономическият и социален съвет има ключова роля в социално-икономическото развитие на България, според работодателските организации
Икономическият и социален съвет (ИСС) има ключова роля в социално-икономическото развитие на България. Около тази теза се обединиха ръководителите на представените в ИСС организации на работодателите. Днес в Министерския съвет се състои форум по повод 20-годишнината от създаването на Съвета.
Васил Велев заяви пред гостите на форума, че трудно заменима е ролята на ИСС като граждански парламент, което произтича от представителството в него и от изискванията за взимане на решения с твърде квалифицирано мнозинство. Това го прави една школа на толерантност и култура на общуване, където се търсят и постигат оптималните решения, заяви Велев. Сред имената с принос за създаването на ИСС той обърна специално внимание на покойните Желязко Христов и Божидар Данев, които са се борили за създаването на Съвета.
Според Велев на ИСС е по-лесно, отколкото на управлението, защото може и да не вземе решение, ако не се постигне съгласие. Той цитира мисъл на Уинстън Чърчил, че демокрацията е несъвършена форма за управление, но не сме открили по-добра. В ИСС поне по замисъл представителството клони към 100% и е призван да изглажда и да коригира несъвършенствата на демокрацията, заяви Васил Велев.
Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара (БСК), заяви, че през тези две десетилетия, за разлика от други органи, ИСС е независим от законодателната и изпълнителната власт, и този консултативен орган всъщност е призван да отговаря на обществените нагласи. По думите на Митрев през годините съветът е работил с пулса на обществения интерес и е представлявал пред институциите консенсусната гледна точка на работодатели, синдикати и гражданския сектор по проблемите на обществото. На фокус пред нас сега е европейският зелен пакт и устойчивото развитие на България, технологичната трансформация и дигитализация на икономиката и обществото, както и европейският стълб за социалните права, посочи Митрев. Той подчерта, че всички тези ключови теми следва да намерят своята обществена оценка в орган, какъвто е ИСС. Хиляди страници и безброй заседателни часове бележат постигнатото дотук, заяви Митрев. Той каза, че рядко всички участници в ИСС са на едно мнение, но в спора се ражда истината. БСК е един от двигателите за създаване на Съвета и вече 20 години се опитваме да даваме нашия пример, каза още Добри Митрев.
Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), заяви че ИСС е една необходима на обществото институция. БТПП е сред основателите на ИСС, взехме сериозно решение и във формирането на рамката на Съвета, черпейки опит от нашите партньори в ЕС, припомни Симеонов. Според БТПП България трябва да бъде член на всички елементи на ЕС - еврозоната, Шенген, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Той призова социалните партньори и гражданските организации още по-активно да използват ИСС. Нека работим превантивно, за да може да изпреварваме конфликтите и обществото да се движи в една креативна и прогресивна обстановка, заяви Симеонов. Той съобщи, че Изпълнителният съвет на БТПП дава висока оценка на досегашната работа на ИСС и поднесе специален благодарствен плакет, диплома и поздравителен адрес на Зорница Русинова в качеството й на председател на Съвета.
Евгений Иванов, изпълнителен директор на УС на КРИБ постави акцент върху създаването на ИСС. Той посочи, че то е било трудно и са били нужни три години, за да бъде проведена първата сесия и бъде избран председател. През тези 20 години ИСС се превърна в парламента на гражданското общество, заяви Иванов. По думите му последната година е била уникална заради свършеното в ИСС във връзка с еврозоната и Шенген. Ние сме първите, които предложиха на гражданското общество документ, който показва че еврозоната и Шенген са правилния път на развитие на България, заяви Евгений Иванов.
/РЗ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text