site.btaКризата на доверието към институциите, политическите лидери и партии се задълбочава, показва проучване на "Алфа Рисърч"
Кризата на доверието към институциите, политическите лидери и партии се задълбочава, показва проучване на "Алфа Рисърч", съобщиха от социологическата агенция.
Изследването е проведено в периода 22 – 30 ноември 2023 г. от "Алфа Рисърч", публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
Данните от проучването показват задълбочаваща се криза на доверието по вертикала и хоризонтала към всички институции, политически лидери и партии, посочиха от "Алфа Рисърч".
Кабинетът запазва равнището на доверие от месец юни - 21 % положителни оценки, но при 46 % отрицателни, което е ръст от близо 10 %. Малко по-високо е доверието към премиера Николай Денков - 25 % положителни при 39 % отрицателни оценки, но също с негативен развой. Както премиерът, така и кабинетът се подкрепят само от симпатизантите на "Демократична България" и "Продължаваме промяната" (между 65 % и 70 % от тях), но не и от тези на не-коалиционния им партньор ГЕРБ (25 % положителни при 39 % отрицателни мнения за кабинета), показват данните от проучването.
Президентът Румен Радев запазва позитивния си рейтинг. Към момента той се ползва с одобрението на 38 % от българите, което е ръст от 5 на сто спрямо юни. Неодобрението спрямо него остава 32 %, сочат данните.
Около 8 % е доверието към Народното събрание, а с процент по-ниско (6,9 %) - към изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов, показват още данните на "Алфа Рисърч". Съдът запазва 13 % одобрение, но отрицателните оценки към него се повишават до 48 %. Рязко се увеличават и критичните оценки за дейността на полицията - 12 % ръст на отрицателните мнения при 10 процентни пункта спад на положителните. Като резултат, недоверието към полицията също започва отчетливо да доминира (37 % отрицателни срещу 20 % положителни), показват още данните от изследването. Различни фактори могат да допринасят за този негативен развой, но сред тях безспорно са и действията ѝ при протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз, коментират от "Алфа Рисърч".
Според 39 % от хората, участвали в допитването, най-силните сблъсъци между управляващите ще са по повод бюджета, а според 22,5 % - за горивата и енергетиката (цени, дерогацията за "Лукойл", таксите за пренос на газ, въглищните централи и пр.)
Около 49,7 % от респондентите очакват заедно с ротацията на премиерите, да се извърши и по-сериозен ремонт на кабинета. Според 31 % ще има само премиерска рокада, без други персонални промени, а едва 19 % са на мнение, че правителството ще падне и ще се върви директно към предсрочни избори. Не е изключено да се отвори и пространство за нови политически проекти, сочи изследването на "Алфа Рисърч".
Проучването показва, че заемането на опозиционната ниша от част от партиите, деклариращи подкрепа за кабинета, не води до ръст в одобрението нито към парламента, нито към отделните политически сили.
"Един от най-важните изводи от настоящото проучване е, че перманентната конфронтация между вътрешно коалиционни, правителствени, подкрепящи и пр. "партньори", както и между опозиция и управляващи, не носи бонуси на нито една политическа сила, или лидер, а увеличава кризата на доверие не само от страна на широката общественост, но и на доскоро твърдите партийни ядра", пишат от "Алфа Рисърч".
Сред лидерите на основните политически сили председателят на ГЕРБ Бойко Борисов се ползва от одобрението на 19 % от респондентите, а негативните оценки за него са 54 %. Съпредседателите на „Продължаваме промяната“ – Кирил Петков и Асен Василев губят по около 2 % подкрепа (доверието до тях пада до 14 %), но при се наблюдава ръст на негативните оценки (до 61-64 %), сочат данните на агенцията.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов запазва подкрепата си от 16 %, но също увеличава негативните оценки – от 46 % на 52 %. Без промяна в рейтинга си, но и без ръст в подкрепата на фона на сблъсъците в управляващото мнозинство остават Костадин Костадинов (16 % към 55 %), Корнелия Нинова (13 % към 53 %), Слави Трифонов (13 % към 50 %). Всички тези партийни лидери се ползват с одобрението на не повече от 60 до 65 на сто от настоящите им симпатизанти, посочват от "Алфа Рисърч". Почетният председател на ДПС Ахмед Доган се ползва с одобрението на 12 % от участвалите в допитването, при 60 % неодобрение, а председателят на парламентарната група на Движението Делян Пеевски – с 6 % одобрение, 70 % - неодобрение. При Ахмед Доган, както и при останалите партийни лидери, подкрепата идва основно от вътрешно-партийните среди (61 %). Делян Пеевски обаче получава от тях 26 % одобрение срещу 27 % неодобрение и 47 % неутрални оценки, допълват от "Алфа Рисърч".
Според агенцията, при тези равнища на подкрепа за политици, партии и институции не е учудващо, че още повече намалява делът на желаещите да гласуват на евентуални избори (до 36 %) и респективно спада подкрепата за всички основни партии. Електоралните предпочитания на твърдо решилите да гласуват показват лека преднина за ГЕРБ (21,9 %) пред "Продължаваме промяната - Демократична България" (17,8 %), Възраждане (12,2 %), ДПС (10,8 %), БСП (9,6 %), ИТН (4,9 %). Всеки четвърти анкетиран обаче не е сигурен, че до едни евентуални избори ще повтори сегашния си вот.
Цялото проучване на Алфа Рисърч може да бъде видяно тук.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text